Dünya izliyor

SİYASET: Dünya izliyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ dünyada böyle yankılanıyor. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun 25 yıl hapis cezasına çarptırılıp tutuklanmasının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü dünyada yankılanıyor. Reuters haber ajansı abonelerine gösteriden fotoğraflar servis etti.
Fransız AFP haber ajansı, “Türkiye’nin anamuhalefet partisi destekçileri, Berberoğlu’nun tutuklanmasını protesto etmek için Ankara sokaklarına çıktı” yazdı.
AFP Kılıçdaroğlu’nun “Ödenecek bir bedel varsa, bunu ödeyecek ilk kişi ben olacağım” açıklamasına da haberinde yer verdi.
Öte yandan, İngiliz BBC, Alman Deutsche Welle, Rus Sputnik gibi yayın kuruluşlarının Türkçe masaları bugün yaşanan gelişmeleri takipçilerine anbean duyuruyor.
İngiliz Reuters’ın dünkü haberinde, “CHP lideri Kılıçdaroğlu mahkeme kararını protesto etmek için Ankara’dan yürüyüş başlatacağını açıkladı. Parti yetkilileri yürüyüşün İstanbul’a yapılacağını açıkladı” ifadeleri yer almıştı.
Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri de gelişmeleri dünyaya duyuran isimlerden oldu.
Piri dün attığı tweet’lerde şunları ifade etti:
“Türkiye’nin anamuhalefet partisi milletvekili Berberoğlu’nun hapse atılması karşısında şoktayım ve dehşete düştüm. Bu kararın hukukun üstünlüğü ve adil yargılama ile hiçbir alakası yok.”
“Türkiye’nin ana muhalefet partisi CHP tutuklama kararının ardından ‘Adalet Yürüyüşü’ yapacak.”

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*