Tatilde nereye gideyim?..

TURİZM: Tatilde nereye gideyim?..

Tatilde gezmek gibisi yoktur. Özellikle yoğun bir iş döneminden sonra yurt dışına çıkarak tüm stresi atmak yapılabilecek en güzel aktivitelerden birisidir. Yurt dışına çıkarken vize sorunu ile uğraşmak istemiyorsanız vizesiz gidilen ülkeler sizin için çözüm olabilir. Dünya üzerinde, Türk pasaportu ile vize almadan gidebileceğiniz pek çok ülke bulunur. Bu ülkelerin büyük bir kısmı Güney Amerika’dadır. Ayrıca Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarında da pek çok ülkeye vizesiz girilebilir.
Uzak Doğu’da vizesiz gidilebilen pek çok ülke yer alır. Bunlardan birisi olan Japonya’da Sakura ağaçlarının arasında gezerek doğanın eşsiz güzelliğini hissedebilir veya Tokyo’nun kalabalık sokaklarında dilediğinizce gezebilirsiniz. Ayrıca Güney Kore de vizesiz gidilebilen ülkeler arasında. Güney Kore’de tatil yapmak, Kore’nin eşsiz kültürüne ait birbirinden farklı ve çeşitli yemekleri yerinde tatmak için güzel bir fırsat olabilir. Asya kültürünün içine tam anlamıyla dalmak istiyorsanız Hong Kong’a da vize almadan gidebilirsiniz.
Vize almadan bir seyahate çıkmak istiyorsanız ve okyanus kenarında tatilin keyfini çıkarmak istiyorsanız Filipinler ve Malezya en iyi seçenekler arasında. Ayrıca dünyanın en zengin ülkelerinden birisi olan Singapur’da metropol yaşantısını ve devasa büyüklükteki alışveriş merkezlerini gezmeyi deneyebilirsiniz. Tayland’ın meşhur sokaklarını da sadece uçak bileti ve otel rezervasyonu yaptırarak görebilirsiniz.
Asya’nın daha iç kesimlerini görmek istiyorsanız Kazakistan ve Kırgızistan’ı ziyaret edebilirsiniz. Kazakistan’da atlara binebilir ve doğanın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Kırgızistan’da ise en güzel fotoğraf karelerini yakalamak için doğa gezisine çıkabilirsiniz.
Afrika’nın otantik havasını ve vahşi yaşamını deneyimlemek için vize almadan gidebileceğiniz pek çok ülke var. Güney Afrika’da veya Tanzanya’da safari turlarına katılarak vahşi hayvanları doğal ortamında gözlemlemeniz bile mümkün. Madagaskar’a vize almadan giderek kültürel festivallere katılıp eğlenceli vakit geçirmek de unutulmaz bir deneyim olabilir.
Vizesiz olarak gidebileceğiniz Kuzey Afrika gezinizde Fas’ın kendine özgü kültürünü ve havasını deneyebilir, Tunus’ta çarşı pazar demeden doyasıya gezebilirsiniz.
Avrupa’da Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya vizesiz gidilebilen ülkeler arasında bulunuyor. Bu ülkelere giderek tarihi yapıları yakından görebilirsiniz. Moldova, Belarus ve Ukrayna’daki insanların farklı yaşantılarını da vizeye ihtiyaç duymadan izlemeniz mümkün. Ayrıca vizesiz olarak Sırbistan’a giderek benzersiz lezzetler deneyebilirsiniz.
Vize konusunda en büyük rahatlığı Güney Amerika ülkelerinde hissedeceksiniz. Güney Amerika kıtasında bulunan birçok ülkeye vize almadan girebilmeniz mümkün. Brezilya’da Rio karnavalına gitmek isterseniz uçak biletini istediğiniz tarihe ayarlayabilirsiniz. Çünkü vize işlemleri için ekstra bir zaman harcamanıza gerek kalmayacak. Bahamalar’da tatilin keyfini çıkartabilir, Arjantin’deki uçsuz bucaksız tropikal ormanları da ziyaret edebilirsiniz. Peru’ya giderek devasa büyüklükteki yanardağlara yakından bakabilir, eşsiz lezzetler için Şili’ye de uğrayabilirsiniz.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*