IŞİD üstlendi

GÜNDEM: IŞİD üstlendi

Dünyanın gözü burada. İran çifte saldırıyla kana bulandı! Terör örgütü IŞİD üstlendi. Başkent Tahran’daki meclisin içine Kalaşnikoflarla giren üç saldırgan arka arkaya ateş açtı, dört kişiyi rehin aldı. Saatlerce süren çatışma sonunda insanları rehin alan saldırgan meclis binası içinde kendini havaya uçurdu. Mecliste en az yedi kişinin öldüğü bildiriliyor.
Meclisteki saldırıdan dakikalar sonra Tahran’ın güneyindeki Ayetullah Humeyni türbesinde de bombalar patladı. Bir kadın canlı bomba kendini havaya uçurdu, biri siyanür içerek intihar etti. Türbede kısa süre içinde ikinci bir intihar saldırısı daha gerçekleşti.
Saldırıları terör örgütü IŞİD üstlendi. Terör örgütü, ilk kez İran’ı hedef aldı. BBC, İran’da 1979’daki İslam Devrimi’nden sonra ilk kez meclise bir saldırı düzenlendiğini duyurdu.
İnsanların toplu taşıma alanlarında yoğunlaştığı bölgede saldırı hazırlığı içinde olan bir saldırgan daha yakalandı.
İran, bu sabah bir saldırı dalgasıyla sarsıldı, meclis binası ve Ayetullah Humeyni türbesinde üç canlı bomba kendini patlattı. Meclisi Kalaşnikoflarla basan saldırganlar, saatlerdir polisle çatışıyor. En az yedi kişinin öldüğü ve çok sayıda insanın yaralandığı saldırıları terör örgütü IŞİD üstlendi.
Sabah saatlerinde ilk olarak başkent Tahran’daki mecliste silah sesleri duyuldu. Meclisin içine iki Kalaşnikof ve bir tabancayla giren üç terörist, peş peşe ateş açtı.
Meclis içindeki çatışma saatler sürdü, bir saldırganın dört kişiyi rehin aldığı açıklandı. Polis meclisteki bir çocuğu sessizce pencereden çıkarmayı başardı.
Hemen ardından rehineleri elinde tutan saldırgan kendini havaya uçurdu. Bir canlı bomba ise polis tarafından engellendi ve gözaltına alındı.
Uluslararası ajanslar, meclisteki saldırılarda en az yedi kişinin öldüğünü bildiriyor. Fars haber ajansı, bir saldırganın binadan çıkmayı başardığını ve kaçarken yakalandığını duyurdu.
Meclisteki milletvekillerinin binadan tahliye edildiği aktarılıyor ancak bu bilgi henüz resmi olarak doğrulanmış değil.
BBC Farsça Servisi, İran’da 1979’daki İslam Devrimi’nden sonra ilk kez meclisin hedef alındığını bildiriyor. Saldırının duyulmasıyla yüzlerce kişi meclis binasına koştu, toplanan kalabalık polis kordonu çevresinde çatışmayı takip ediyor.
Press TV, meclis etrafındaki binalara konuşlanan keskin nişancıların fotoğrafını servis etti.
Türbede bir saldırgan kendini patlattı, biri siyanür içti
Meclisteki saldırıdan dakikalar sonra bu kez Tahran’ın güneyindeki Ayetullah Humeyni türbesinde saldırı düzenlendi. Bir canlı bomba kendini patlattı. Canlı bombanın kadın olduğu açıklandı. İkinci saldırgan da yine türbede üstündeki patlayıcıları infilak ettirdi.
Türbeye saldıranlardan biri ise siyanür içerek intihar etti. Polis üzerinde intihar yeleği bulunan bir başka saldırganı gözaltına aldı.
Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, türbedeki öldürülen saldırganlardan birinin ceset fotoğrafını dünyaya geçti.
Türbedeki saldırıda çok sayıda kişinin yaralandığı aktarılıyor.
Ayetullah Humeyni, 1979 İran İslam devriminin lideriydi ve halihazırda ülkenin en önemli dini figürü.
Saldırıların ilk görüntüleri sosyal medyaya yansıdı. Türbede canlı bombanın kendini patlattığı anın fotoğrafı yerel medyanın sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.
İranlı yetkililer, yaptıkları ilk açıklamada saldırıların arkasında terör örgütü IŞİD’in olduğunu duyurdu. Bu açıklamadan kısa süre sonra, terör örgütü saldırıları üstlendi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarifi, Ankara’ya geliyor. Ziyaret, bugün içinde açıklandı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*