Kuzey Kore vazgeçmiyor

DÜNYA: Kuzey Kore vazgeçmiyor

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin son aldığı yaptırım kararlarına ‘vazgeçmeyeceğiz’ vurgusuyla yanıt verdi. Dışişleri’den yapılan açıklamada küresel çabalar ters etki yapacak denildi. Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, aldığı yaptırımlar kararlarına tepki gösterdi. Ülkenin resmi haber ajansı olan KCNA aracılığıyla yapılan açıklamada, “Yaptırım kararı dümeninde parmağı olan ülkeler, Kuzey Kore nükleer güçlerinin ufuk açıcı gelişmelerini sınırlamayı bir an bile düşünürse bu vahim bir hata olur. Başkalarının ne dediğinin önemi yok. Yaptırım ve baskı gelirse gelsin, nükleer güçlerimizi oluşturmaktan kaçınmayacağız” denildi.
Kuzey Kore nükleer faaliyetlere karşı küresel çabaların ters etki yapacağını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Anna Richey-Allen, Güney Kore haber ajansı Yonhap’a yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore’ye provokatif ve istikrarı bozan eylemlerden kaçınma, uluslararası yükümlülükleri ve taahhütlerini yerine getirme, stratejik seçimini yapma ve görüşmelere dönme çağrısı yapıyoruz” dedi.
BMGK’da, cuma günü ABD tarafından sunulan ve Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların genişletilmesini içeren tasarı oy birliğiyle kabul edilmişti.
Yaptırım listesine Kuzey Kore’nin nükleer programına finansal destek vermekle suçlanan 14 Kuzey Koreli ve 4 firma daha eklenmiş, bu kişi ve kuruluşlar hakkında seyahat yasağı ve varlık dondurma kararı alınmıştı.
Listede Kuzey Kore’nin denizaşırı casusluk operasyonlarının başındaki isim olduğu düşünülen Cho Il U da bulunuyor. BMGK, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore’ye 2006 yılından bu yana askeri ve ekonomik yaptırımlar uyguluyor.
ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, BMGK’nın Kuzey Kore’ye net bir mesaj gönderdiğini belirterek “Balistik füze denemelerine son verin ya da sonuçlarına katlanın.” demişti. Haley, ABD’nin barışçıl ve diplomatik bir çözüm bulma arayışına devam edeceğini ancak gerekirse farklı yollara başvurmaya hazır olduğunu söylemişti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*