Başkan'dan 3 yılın hikayesi

BEŞİKTAŞ: Başkan’dan 3 yılın hikayesi

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar 3 yıl içerisinde yaptığı çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. İlk defa bu organizasyonda gösterisini yapan Beşiktaş Belediyesi Filarmoni Orkestrası’nın ise ilk şefliğini Başkan Hazinedar yaptı.
Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, 2014 yılında belediye başkanı seçilmesinin ardından geçen 3 yıl içerisinde Beşiktaş’ta yaptığı tüm çalışmaları kamuoyuyla paylaştı. İlk defa bu organizasyonda gösterisini yapan Beşiktaş Belediyesi Filarmoni Orkestrası’nın ise ilk şefliğini Başkan Hazinedar yaparak, orkestranın Beşiktaş’a renk katacağını söyledi.
2014 yerel seçimlerinde büyük oy oranıyla Beşiktaş Belediye Başkanı seçilen Murat Hazinedar, yerel seçimlerin üzerinden geçen 3 yılın ardından; görev süresinin 3 yılını, hizmetlerini, gelecek plan ve hedeflerini değerlendirdiği bir lansman düzenledi. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ndeki lansmanda kamuoyuna Beşiktaş’ta yaptığı hizmetleri anlatan Başkan Hazinedar, sanat alanında hayata geçirdiği Beşiktaş Belediyesi Filarmoni Orkestrası’nın kurulduğunun müjdesini de kamuoyuyla paylaştı. İlk gösterisini yapan Beşiktaş Belediyesi Filarmoni Orkestrası’nın ilk şefliğini de konuk şef olarak Başkan Murat Hazinedar yaptı. Başkan Hazinedar’ın şefliğinden sonra ise İzmir Devlet ve Opera Balesi Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı şefliğinde gösterisine devam eden Beşiktaş Belediyesi Filarmoni Orkestrası, dinleyenlerin büyük beğenisini kazandı. Orkestradan sonra sahne alan Beşiktaş Çocuk Korosu ise söyledikleri şarkılarla katılımcılara eşsiz bir akşam yaşattı.
Lansmanın sona ermesinden sonra konuklar misafir salonunda ağırlandı. Kurulan gönül sofralarında oruçlarını açmak için bekleyen davetliler ezanın okunmasının ardından oruçlarını açarak bir arada iftar yapmanın mutluluğunu yaşadı.
“Tiyatrolara en çok destek veren yerel yönetim olduk”
Programda Beşiktaş’ta yaptığı hizmetleri bir sunum yaparak kamuoyuyla paylaşan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, “ Profesyonel tiyatrodan amatör, çocuk tiyatrolarına kadar tiyatrolara en çok destek veren yerel yönetim olduk, biz bu 3 yıl da. İlk 3 yılımızda Beşiktaş’ın marka değerini yükselttik. Kültür ve sanat etkinlikleriyle Beşiktaş son 3 yıldır Türkiye’nin en yaşanılır ilçesi seçiliyor. Dolayısıyla Beşiktaş son iki asırlık hikayesinde her zaman kültürün ve sanatın öncüsü olmuştur. İşte bu yüzden Türkiye’nin en yüksek kültür ve sanat bütçesi genel bütçemizin yüzde 14’ü ile Beşiktaş’ta. Ancak bu bütçeyi Beşiktaş Belediye Başkanı olarak ben ya da belediyenin kültür müdürlüğü yönetmiyor. Bu bütçeyi Beşiktaş Sanat Kurulunu oluşturan, Türkiye’nin son derece değerli sanatçıları yönetiyor” diye konuştu.
“Kötü imar gelişimini neredeyse durdurduk”
Beşiktaş’ Beşiktaş Belediyesi Filarmoni Orkestrasını kazandırdıklarını belirterek sözlerine devam eden Hazinedar, “Çok sesli müziğin lideri orkestra şeflerini aynı siyasetteki liderlere benzetirim. Orkestranın kendi içindeki uyumu kadar orkestra şefine gösterdiği saygı ve güven duygusu da önemlidir. İşte bu nedenle lansmanımıza konuk şefliğini yapmaya çalıştığım Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Beşiktaş Belediyesi Filarmoni Orkestrasıyla başladım. Beşiktaş’ta 5 yıl için sizlerden yetki almıştık ve kolları sıvadık. İlk üç yılımızı geride bıraktık. İnanılmaz bir 3 yıl geçirdik. Yerel yönetim anlayışımızı sadece Beşiktaş’la sıkışan dar bir anlayışla kurgulamadık. Biz burada bir model ortaya koymaya çalışıyoruz. Örnek alınacak, gelecek nesillere aktarılacak özgün ve milli bir model. Bektaş’tan İstanbul’a, İstanbul’dan Türkiye’ye mesajlar veriyor ve bu mesajların takipçisi oluyoruz. Hizmete odaklandık. İstanbul’un en küçük bütçeli belediyelerinden birisine sahip olmamıza rağmen kötü imar gelişimini neredeyse durdurduk. Şehre zarar veren birçok kişinin rantını kestik. Ve sakağı düzenledik, düzelttik. Kötü bir kentsel dönüşüm sürecine izin veremezdik, vermedik. Biz bismillah dedik, önce şehrimizde ilk 6 ay da şehrimizle tanıştık. İkinci 6 ay da şehrimizle kaynaştık, üçüncü 6 ay da kaynaştığımız o şehirle Beşiktaş’ın sorunlarını tartıştık, dördüncü 6 ay da o tartışmaların meyvelerini topladık, beşinci 6 ay da bütün bunları sonuca bağladık ve kararlar aldık. Ve altıncı 6 ay da da başladık. Hatta bir kısmını da bitirdiğimiz projeleri sizlerle de paylaşacağız” şeklinde konuştu.
Beşitaş Belediye Başkanı olduktan sonra belediyeye bir gün bile mesai arkadaşlarından geç gitmediğini söyleyerek konuşmasını sürdüren Hazinedar, “Belediye Başkanı olduğum günden bu güne, bana ve aileme yaşatılanlara rağmen, son derece güçlü bir iradeyle, tabi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve partimin de desteğiyle bu şehre hizmet ediyor olmaktan büyük bir kıvanç duyuyorum. Beni yalnız bırakmayan siz değerli dostlarıma, milletvekillerime, Sayın Mustafa Sarıgül’e, belediye başkanı arkadaşlarıma, belediye meclis üyelerime, muhtarlarıma, yabancı misyon şeflerine, başkonsoloslarımıza, Beşiktaş’ımızın güzel insanlarına, siz konuklarımıza, oğlum ve sevgili eşime teşekkür ediyorum” dedi.
Geceye sanat ve iş dünyasından çok sayıda davetli katılırken Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’de katılımcılar arasında yer aldı.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*