KÜLTÜR: Jewels, Royal Opera House gösterimi

KÜLTÜR: Jewels, Royal Opera House gösterimi

Sanatseverlerin büyük ilgi göstereceği Jewels, Royal Opera House gösterimi ZorluPSM’de. Dünyanın önde gelen çağdaş koreograflarından ABD’li George Balanchine’in imzasını taşıyan Jewels, 50. yılına özel olarak Royal Opera House gösterimiyle 26 Mayıs 2017 tarihinde Zorlu PSM Studio Ekranında sizlerle buluşacak.

Üç perdeden oluşan Jewels, galasını New York State Theater’da 13 Nisan 1967 tarihinde yaptı. Emeralds, Rubies ve Diamonds isimli üç Jewels perdesinde; Gabriel Fauré, Igor Stravinsky ve Pyotr Ilyich Tchaikovsky gibi önemli bestecilerin eserleri kullanıldı. Fauré’nin Pelléas et Mélisande (1898) ve Shylock (1889), Stravinsky’nin Capriccio for Piano and Orchestra (1929) ve Tchaikovsky’nin Symphony No. 3 in D Major (1875) eserlerinin kullanımının yarattığı büyülü atmosfer ve Barbara Karinska imzalı mücevher görünümlü kıyafetlerin ihtişamını birleştiren bale, 50 yıldır sanatseverlerin büyük ilgisiyle karşılaşıyor.

Jean-Marc Puissant’nın modern sahne tasarımıyla 2007 yılında bir kez daha Royal Opera House repertuvarında yer bulan Jewels, The Royal Ballet ekibine 2007 yılında iki Laurence Olivier Ödülü (En İyi Yeni Dans Yapımı ve Olağanüstü Başarı Ödülü) kazandırdı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*