AKTÜEL: Haziran’da kapatılıyor

AKTÜEL: Haziran’da kapatılıyor

‘Atatürk Çocuk Yuvası’ Haziran ayında kapatılacak. Ankara’daki Atatürk Çocuk Yuvası, Cumhuriyet’in ilkçocuk yurdu olarak ayrı bir yere sahip. 39 dönümlük araziye sahip yuvanın nasıl değerlendirileceği henüz belirlenmedi. Yuvanın sahip olduğu tarihi değerlerden dolayı müze olarak korunması talep edildi.

Atatürk Çocuk Yuvası, Atatürk’ün emri ile Amerika’ya giden ve araştırmalar yapan Fuat Umay’ın Amerika’daki Müslüman işçilerden topladığı bağışlarla kurulmuştur. Haziran ayında kapatılacak olan yurdu pek çok yabancı devlet adamlarının ziyaret sırasında hediye ettiği oyuncaklar, orijinal beşikler ve çeşmelerin bulunmasından dolayı, müze olarak kalması istendi.

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği Başkanı Abdullah Oskay, “Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası’nın, içindeki tarihi anıtlar nedeniyle müze olarak değerlendirilmesini ve geleceğe aktarılmasını istiyoruz. Tıpkı Ulucanlar Cezaevi gibi buraya da sahip çıkılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Yazar ve şair Sunay Akın, yurtta bulunan eserlerin toplumun ortak hafızası olduğunu belirterek, “Böyle bir yeri yıkmak ya da başka şekilde kullanmak dünyanın pek çok yerinde müzeyi yok etmek demektir. Mekân çeşitli yenileme ve düzenlemelerle yurt olarak kullanılmalıdır. Yoksa nesli tükenen son kuşu öldürüp doldurmak gibi bir şey olur” dedi.
Keçiören’deki Atatürk Çocuk Yuvası’ndaki çocuklar, Sevgi Evleri ve Çocuk Evleri’ne nakledilecek.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*