DÜNYA: Atatürk olmasaydı bugünkü Türkiye de olmazdı

DÜNYA: Atatürk olmasaydı bugünkü Türkiye de olmazdı

Rusya Ulusal Muhafızları Başkan Danışmanı, eski milletvekili Aleksandr Hinşteyn, Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihi rolünü överek, “Eğer Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı, bugünkü Türkiye de olmazdı” dedi.

Rus resmi kanalının canlı yayın programına çıkan Hinşteyn, tarihte güçlü liderler sayesinde ülkelerin ayakta kaldığını ve bu sayede geliştiğini anlattı.
Geçmişten örnekler veren Rosgvardiya Başkanı Danışmanı, “Başka ülke tarihlerine göz atalım: Eğer Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı bugünkü Türkiye de olmazdı. Güçlü Franklin Delano Roosevelt olmasaydı, bugünkü ABD olmazdı” açıklamasını yaptı.
Gorbaçov’un yerine Putin’in gelmesi durumunda Sovyetler Birliği’nin dağılmayacağını öne süren Hinşteyn, “Putin yönetime geçtiğinde Rusya iyi durumda değildi. İç savaş, fakirlik ve başka önemli sorunlar vardı. Putin kısa sürede ülkenin konumunu farklı bir düzeye taşıdı. Şahsiyet faktöründen bahsediyorum. Eğer 1980’lı yıllarda dönemin SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov’un yerine Putin gibi güçlü bir lider gelseydi Sovyetler Birliği dağılmazdı. Ben bunu somut örneklerle kanıtlayabilirim” yorumunu yaptı.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*