SAĞLIK: TEOG öncesi öğrencilere uyku önerisi!

SAĞLIK: TEOG öncesi öğrencilere uyku önerisi!

Türk Uyku Tıbbi Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sinan Yetkin, 26-27 Nisan’da yapılacak TEOG sınavı öncesinde öğrencilere uyku konusunda önerilerde bulundu.

Milliyet’in haberine göre TUTD’dan yapılan açıklamada, ilköğretim 8. sınıf öğrencileri,  TEOG sınavlarının ikinci aşamasında geleceklerini belirleyecek.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Sinan Yetkin, sınavdan  önce son gün uykusunun önemine değinerek, öğrencilerin sınav gününe bedenen ve  zihnen en iyi hazırlanmalarına yardımcı olacak tek şeyin iyi bir uyku olduğunu vurguladı.

Yetkin, öğrencilere uykuyla ilgili şu önerilerde bulundu:
“Son gün öncesi öğlen saatlerinde yarım saati geçmeyen kısa bir uyku,  gününüzü daha verimli geçirmenizi sağlar. Ancak kesinlikle öğleden sonra  uyumayın. Bu saatte yapılan uykular gece uykunuzu bozar. Yatma saatinden en az 3  saat öncesinde, yorucu faaliyetleri kesin. Bu saatlerde bedensel ve zihinsel  gevşemeye fırsat verin. Yine akşam saatlerinde uykuyu bozabilecek çay, kahve veya  kolalı içeceklerden sakının. Yatağın rahat, yatak odasının da ses ve ışıktan korunmuş olmasına dikkat edin. Yatağa yattığınızda cep telefonlarınız veya  iPadlerinizle vakit geçirmeyin, bunları kapatın ve odanızın dışında tutun. Uyku  kendi içinde birbirini tamamlayan dinamik süreçlerden oluşur. Sağlıklı bir uyku  süreci, en az bölünmüş uykuyla sağlanır. Varsa uykunuzun bölünmesine neden olan  alışkanlıklardan kaçının, bölünmeyi engelleyecek tedbirler alın. Sabah aynı  saatte kalkmak uykunuzun düzeni ve biyolojik ritim dengeniz için gerekli  kurallardan biridir. Sınav günü de sınavdan önce hazırlanmanız için yeterli bir  süreyi gözeterek mümkünse her zaman uyandığınız saatte uyanın.”
“Yetersiz uyku performansı düşürür”
Yetkin, uykunun, uyanıklığın devamı ve tamamlayıcısı olduğunu  belirterek, öğrencilerin uykunun gün içinde yaşananlarla ilgili bedenin ve  zihnin, tamir, tazelenme ve yeni bir güne hazırlanma süreci olduğunu unutmaması  gerektiğinin altını çizdi.
Her bireyin kendine ait, beynin kurguladığı ve ihtiyaç duyduğu bir  uyku süresi olduğunu dile getiren Yetkin, “İhtiyaç duyulan uyku süresi alınmadığı  takdirde uyku yoksunluğu gerçekleşir. Uykudaki yoksunluk, gün içinde gerek  bedensel gerek zihinsel işlevlerde bozulmayla karşılığını bulur. Gündüz  işlevsellikteki bozulma, uykudaki yoksunluk miktarı ve süresi ile orantılıdır.”  ifadelerini kullandı.
Yetkin, yarışmacı sınav sistemleriyle beraber öğrencilerin, çalışma  sürelerini artırmak için gereken zamanı uykudan çaldıklarını belirterek, bunun  başarıyı artırmadığını, yetersiz uykunun, öğrenme, bellek, dikkat ve dikkati  sürdürme yeteneğini bozduğunu, öğrencinin performansının düşmesine neden olduğunu  kaydetti.
Sağlıklı, güçlü zihinsel ve bedensel performans için, sağlıklı bir  uykuya sahip olunması gerektiğine işaret eden Yetkin, öğrencilerin sınav öncesi  uykunun önemini böyle kavraması ve yetersiz uykuyla yaşama devam etmeyi önleyecek  bir yaşam ritmi oluşturması gerektiğini vurguladı.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*