TURİZM: Düğün turizmi

TURİZM: Düğün turizmi

Son dönemlerde popüler olan ‘düğün turizmi’, Türkiye’de canlanmaya başladı. Bir çok turistin özellikle düğünleri için Türkiye’ye gelmesi, turizme hareketlilik katıyor. En çok Hintliler tarafından tercih edilen Türkiye, düğün turizmi sektöründe büyük ilgi görüyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Antalya, Alanya’ya evlenmek için gelen Hintli sayısı artıyor. İnşallah ekim ayına kadar 250 Hint seyahat acentesi temsilcisi Muğla’ya davet edilecek. Bakanlığımızın da desteğiyle onlara Muğla’nın düğün altyapısı gösterilecek. 18 milyon Hintli, bugün Avrupa düzeyinde harcama kabiliyetine sahip ve bunlar gidecek memleket arıyor” dedi.

Turizm Haftası açılış töreni Eskişehir’deki Eti Arkeoloji Müzesi’nde düzenlendi. Törende yaptığı konuşmada Avcı, turizm haftası ile toplum genelinde turizm hakkında duyarlılığın artması, gençlerin doğa ve tuirzm konularında bilinçlenmesinin önemine değindi. Bakan Nabi Avcı, “2002 rakamlarıyla karşılaştırıldığı zaman Türkiye, bugün geldiği yer itibarıyla dünyada 6’ncı büyük turizm destinasyonu. Bizim milletçe biliyorsunuz, hep bütün diğer alanlarda ilk 10’a girmek gibi bir iddiamız, niyetimiz, gayretimiz var. Deniz, kum, güneş turizmi, aynı zamanda Rusya, Almanya, İngiltere pazarı anlamına geliyor. Oysa dünyada bugün itibarıyla 1 milyar 200 milyon insan turist olarak seyahat ediyor. Bu giderek de artacak. Bizim açılmamız gereken pek çok büyük pazar var. Japonya, Çin, Hindistan, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Latin Amerika… Buralar henüz bakir pazarlar bizim için. Biliyoruz ki bu pazarlar sadece deniz, kum, güneşe gelmiyorlar. Arap turizmini biliyoruz. Onlara yönelik tanıtım çabalarımızı son zamanlarda artırdık.” diyerek sözlerine devam etti.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*