Altında son durum ne?..

EKONOMİ: Altında son durum ne?..

Referandum sonrası altının piyasalardaki son durum ne?.. Piyasalardaki harketlilik ne yönde işliyor. Altının gram fiyatı güne düşüşle başladı. Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 152 liranın hemen üzerinde dengelendi. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı’da çeyrek altın 249 lira, Cumhuriyet altını 1.017 liradan satılıyor.
Küresel piyasalarda artan jeopolitik risk algısının etkisine paralel dün, tüm zamanların zirvesi olan 154,4 liraya kadar yükselen altının gram fiyatı, bu seviyelerde tutunamayarak düşüşe geçti ve günü yüzde 0,12 azalışla 152,9 liradan tamamladı.
Bugüne de düşüşle başlayan altının gram fiyatı saat 10.45 itibarıyla yüzde 0,42 gerileyerek 152,2 lira seviyelerinde dengelendi.
Küresel piyasalarda yaşanan tedirginlik ve azalan risk iştahıyla dün son 5 ayın zirvesi olan 1.295,6 dolara kadar çıkan altının ons fiyatı ise bu seviyelerden gelen kar satışları ile 1.285 dolar seviyelerinde dengelendi. Ons altın şu dakikalarda 1.284,8 dolardan alıcı buluyor.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

AA Finans Analisti İslam Memiş, ABD ile Kuzey Kore arasında devam eden gerilimin ve pazar günü Fransa’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerinin yatırımcıları güvenli liman olarak altına yönlendirdiğini, bunun da ons altında 5 ayın zirvesi olan 1.295 dolar seviyesinin görülmesine neden olduğunu kaydetti.

Dün yurt içi piyasalarda halk oylamasından sonra dolar/TL’de görülen değer kaybının, altının gram fiyatındaki yükselişlerin sınırlı kalmasını sağladığına dikkat çeken Memiş, teknik açıdan altının gram fiyatında 151 liranın destek, 153,50 liranın ise direnç olarak önce çıktığını ifade etti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*