"Sürpriz olmayacak"

SİYASET: “Sürpriz olmayacak”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, “Sonuçlar bizim için sürpriz olmayacak, biz ‘hayır’ çıkacağına eminiz. Sürprizi ‘evet’ kampanyası yürütenler yaşayacak.” dedi. Parti olarak, 16 Nisan’a aylar öncesinde hazırlandıklarını ve daha önce başlattıkları “sandık çevresi sorumluları” çalışmasının çok ciddi yararını gördüklerini aktaran Bingöl, bu sayede halk oylaması öncesi kısa sürede örgütlendiklerini bildirdi.
Bingöl, ülke genelinde 167 bin civarında sandık olduğunu ve tamamında sandık görevlisi ile müşahit atamalarının tamamlandığına işaret eden Bingöl, şöyle konuştu: “Vatandaşlarımıza çok net ifade etmek istiyorum; CHP, sandık güvenliğini tamamen sağlamış durumda. 1 Kasım ve 7 Haziran seçimlerinde bazı ufak tefek eksikliklerimiz vardı, onları da tamamladık. Herkes gönül rahatlığıyla oyu kullanabilir. Engelli kardeşlerimizin sandığa gitmesi konusunda da hazırlıklarımız yapıldı. İl ve ilçe örgütlerimize başvurulması halinde engelli ve sağlık sorunları olan seçmenlerimiz sandığa taşınacak.”
Sandık başlarındaki ıslak imzalı tutanakların takibinden, seçim kurullarında sayım döküm tutanaklarının birleştirilmesi esnasına kadar kalabalık bir ekiple çalışacaklarına değinen Bingöl, “300 binin üzerinde bir sayı ile sahada çalışacağız. Bin 500’ün üzerinde gönüllü başvurusu var. Tamamı ülke sevgisi ile bu görevi üstleniyorlar. Oldukça ulvi bir görev yapıyorlar.” ifadesini kullandı.
CHP görevlilerinin sadece “hayır”a yönelik oyları koruyup kollamayacağını belirten Tekin Bingöl, “Hangi oy olursa olsun hepsinin güvencesi CHP olacak. ‘Evet’in de ‘hayır’ın da güvencisi CHP’li görevliler olacak.” dedi.
Bingöl, farklı ve ilginç bir kampanya süreci gerçekleştirdiklerini vurgulayarak Bingöl, şöyle devam etti: “Önceki seçimler bir parti propagandası şeklinde geçiyordu, bu farklı bir kampanya oldu. Sadece Anayasa değişikliğine yönelik bir kampanya götürdük. Kesinlikle partili kimliğimizden sıyrılarak bunu götürdük. Parti bayrağı ve amblemini kullanmadık. Vatandaşlara bunun bir ülke meselesi olduğunu söyledik. Şunu açık yüreklilikle ifade edebilirim, çok ulumlu bir süreç geçirdik.
Vatandaşlarımızın ilgisi bizi çok mutlu etti. AKP’nin etkinliklerde değişikliklere ilgili açıklamalar yapılmıyor, sadece CHP’ye yönelik saldırılar söz konusu. Vatandaş bunu görüyor. ‘Geçmişte yapılan köprünün, yolunun burada yeri olmamalı’ diyor. Saha bizi umutlandırıyor. ‘Hayır’ çıkacağı noktasında eminiz.”
Geçmişte Ak Parti ve MHP’nin iddialı oylar aldığı yerlerde dahi yoğun ilgi gördüklerine dikkati çeken Bingöl, CHP olarak bir sürpriz yaşamayacaklarını bildirdi.
Tekin Bingöl, “Sonuçlar bizim için sürpriz olmayacak, biz ‘hayır’ çıkacağına eminiz. Sürprizi ‘evet’ kampanyası yürütenler yaşayacak. Çünkü onların kullandığı argümanların hepsi geri tepti. Evete yönelik anketlerin de gerçeği yansıtmadığını gördüklerinde, sürprizi ‘evet’ kampanyası yürütenler yaşayacak.” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, 16 Nisan gecesine yönelik özel bir hazırlık yapmadıklarını aktardı.
“Hayır” çıkması durumunda bir kutlama yapmayı da düşünmediklerini vurgulayan Bingöl, şu değerlendirmeleri yaptı: “Kutlanacak bir şey yok. Biz sadece gerçekleri dile getirip ‘hayır’ı anlattık. Hayır çıktığında hayat devam edecek. Sayın cumhurbaşkanı, başbakan, Bakanlar Kurulu, TBMM, görevinin başında olacak, meclisin daha verimli çalışmasının da önü açılacak. Belki gündemden düştükten sonra anayasadaki darbe hukukunu ortadan kaldıracak bir mutabakat metni hazırlanmasının önü açılacak. ‘Hayır’ın çıkması halinde Türkiye bir rahat nefes alacak. ‘Evet’ çıktığında bir belirsizlik söz konusu. İnsanlar son derece gergin. ‘Hayır’ oyları gerçekten hayırlı.”
Bingöl, halk oylamasından “hayır” çıkması durumunda bir erken seçim olup olmayacağını ise MHP ve AK Parti’de yaşanacak gelişmelerin göstereceğini belirtti.
Seçmenlerden gönül rahatlığıyla oylarını kullanmalarını isteyen Bingöl, “Bu bir vatandaşlık görevi. Türkiye’nin geleceğine katkı koymuş olacaklar. ‘Hayır’ oyu verenler ilerleyen yıllarda çocuklarına ve torunlarına bunu gururla anlatacak.” ifadesini kullandı.
Bingöl, CHP’nin 14 gün süren yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemlerinde de örgütlü bir şekilde çalıştıklarını anlattı. 2 milyon 952 bin seçmen bulunan yurt dışında 3 bin 210 sandık kurulduğunu anımsatan Bingöl, oy kullanımında az da olsa bir artış olduğunu ancak beklenen artışın sağlanamadığını söyledi.
Gümrük kapılarının da eklenmesiyle 1 milyon 400 bin rakamına ulaştıklarını iddia eden Bingöl, yurt dışında özellikle ülkücü seçmenlerin “hayır” tercihinde bulunacağına inandıklarını ifade etti.
Bingöl, ATO Kongre Merkezi’ne getirilen yurt dışı oylarının güvenliği için de her türlü önlemi aldıklarını bildirdi. CHP gençlik kolları üyelerinin ATO’da 8’er saatlik olmak üzere günün tamamında nöbet tuttuklarını aktaran Bingöl, “Yurt dışı oylar için 903 torba olacak. Her birinde bir görevlimiz olacak. ayrıca 260 gözlemci görevlendirdik. CHP yurt dışı oylarının sayımında da çok iddialı bir görevlendirme yaptı.” dedi.
Tekin Bingöl, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz gecesine ait yayınlanan görüntülerine de tepki gösterdi. O gecenin en canlı şahidinin Kılıçdaroğlu ile aynı uçakta bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı olduğunu aktaran Bingöl, “Dolayısıyla uçakta ve sonrasında yaşananları en iyi gören, bilen Sayın Yazıcı’dır.” görüşüne yer verdi.
Kılıçdaroğlu’nun darbe girişimi haberini havadayken aldığını ve hemen “Kim ya da kimler tarafından yapılırsa yapılsın bu darbeye karşıyız” dediğini anımsatan Bingöl, bu sözleriyle Kılıçdaroğlu’nun endişeli bir haldeki Yazıcı’yı da rahatlattığına değindi.
Bingöl, “Havaalanında zaten tank yok, bir müdahale edecek grup yok. Sayın Genel Başkan da Hayati Yazcı da diğer yolcular da alandan ayrılıyor.” dedi.
Kılıçdaroğlu’nun aynı akşam tüm milletvekillerine Meclise gitmeleri talimatını verdiğini belirten Bingöl, şunları kaydetti: “Aslında biz oraya giderken belki bir tehlikenin içine gidiyorduk, buna rağmen parlamentoya gittik. Bizim gitmemiz oradaki milletvekillerini rahatlattı. Sayın Meclis Başkanı da bize, genel başkanımıza defalarca teşekkür etti. Şimdi siyasi çıkar adına bu sözlerin söylenmesi kabul edilemez.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*