“LİMAN”

KÜLTÜR: Sembolik ve metaforik açılımlar

“LİMAN”, sizleri bekliyor… İstanbul Modern’de gerçekleştirilen sergide liman konusu farklı boyutlarla işleniyor. Müze binası İstanbul Limanı olarak bilinen Salıpazarı liman sahasında, modern bir müzeye dönüştürülmüş olan bir antrepoda bulunuyor.

“LİMAN”
“LİMAN”

Limanlar, coğrafi konumunun dışında toplumsal, ekonomik, sosyal bir alandır. İstanbul’un da tarih boyunca öneme sahip olan limanları pek çok sanatçıya ilham olmuştur. Bu nedenle sergi, “liman” kavramının sembolik ve metaforik açılımlarına da yer veriyor.

“LİMAN”
“LİMAN”

Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu için hazırlanan “Darzanà: İki Tersane, Bir Vasıta” projesi kapsamında tasarlanıp Haliç tersanesinde üretilen Baştarda adlı tekne ise, “LİMAN” sergisi kapsamında müze bahçesinde yeniden kurularak izleyiciyle buluşuyor.

“LİMAN”
“LİMAN”

Çelenk Bafra ve Levent Çalıkoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleşen sergide yer alan sanatçılar: Nevin Aladağ, Meriç Algün Ringborg, Hüseyin B. Alptekin, Avni Arbaş, Volkan Aslan, Turgut Atalay, Antonio Cosentino, Darzanà (Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar), Hasan Deniz, Cevat Dereli, Abidin Dino, Burhan Doğançay, Feyhaman Duran, Mıgırdiç Givanian, Ara Güler, Nedim Günsür, Nuri İyem, Özer Kabaş, Borga Kantürk, Gülsün Karamustafa, Volkan Kızıltunç, Muhsin Kut, Mıgırdiç Melkon, Yasemin Özcan, Serkan Özkaya, Sébah & Joaillier, Arslan Sükan, Hüsnü Tengüz, Cemal Tollu, Selim Turan, Ömer Uluç, xurban_collective (Güven İncirlioğlu, Hakan Topal), Mümtaz Yener, Fausto Zonaro.

Sergi 28 Ocak – 4 Haziran 2017 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

“LİMAN”
“LİMAN”

“LİMAN”
“LİMAN”

“LİMAN”
“LİMAN”

“LİMAN”
“LİMAN”

“LİMAN”
“LİMAN”

“LİMAN”
“LİMAN”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*