Patlama terör saldırısı

GÜNDEM: Patlama terör saldırısı

Yerin 2 metre altından kazılan tünel ile teröristlerin hedefinin bütün emniyet binalarını patlatmak olduğunun tahmin edildiği bildirildi. Diyarbakır’da emniyet müdürlüğüne ait ek binada meydana gelen patlamayla ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İlk önce araçtan kaynaklandığı düşünülmüştü; ama yapılan bütün tetkiklerde ve araştırmalarda netleşti ki bu, bir terör saldırısı. Dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla bunu gerçekleştirdiler” dedi. Saldırıyla ilgili 5 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir TV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Diyarbakır’da İl Emniyet Müdürlüğü ek birimlerinin yer aldığı alanda dün meydana gelen biri polis, 3 kişinin şehit olduğu 12 kişinin ise yaralandığı patlamayla ilgili çok çarpıcı açıklama yaptı. Patlamanın bir terör saldırısı olduğunu söyleyen Bakan Soylu, “Patlama, orada bir teknisyen yardımcımızın bir zırhlı aracı tamiri esnasında gerçekleşti. Dün gece itibariyle netleşti. Mesele bir terör saldırısı. Şu anda 10-12 hafif yaralımız var hastanelerde; ama onun ötesinde bir teknisyen yardımcımız daha enkaz altından çıkarıldı ve o da şehit oldu. Bir polis memurumuz da orada şehit oldu. Bir terör saldırısı olduğu açığa çıktı. İlk önce araçla patlayınca ve orada bir çukur meydana getirince araçtan kaynaklandığı düşünülmüştü. Ama yapılan bütün tetkiklerde ve bütün araştırmalarda netleşti ki bu, bir terör saldırısı” diye konuştu.
Dışarıdan açılan bir tünelle saldırının gerçekleştirildiğini açıklayan İçişleri Bakanı Soylu, “Biz ilk önce acaba içeriye girip, bir kişi, çalışan marifetiyle bir şey koydu mu; diye düşünmüştük. Ama dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla bunu gerçekleştirdiler. Biz emniyet binalarımızın etrafında yaklaşık ayda bir arama tarama yaparız. Böyle bir tehditle karşılaşmayalım, diye. Demek ki çok kısa bir süre içerisinde böyle şey kazmışlar. Yerin altında patlayıcı yerleştirmek suretiyle ama bütün detayını vali bey açıklayacak” dedi.
Sabah gazetesinde yer alan habere göre yerin 2 metre altından kazılan tünel ile teröristlerin hedefinin bütün emniyet binalarını patlatmak olduğunun tahmin edildiği bildirildi. Teröristlerin kazdıkları tünel ile emniyet yerleşkesinde bulunan binaların altına kadar geldikleri ve tünele patlayıcı yerleştirmeye başladıkları belirtildi. Güvenlik kaynakları tünelin tamamen patlayıcılarla doldurulduktan sonra saldırının gerçekleştirileceğinin tahmin edildiğini ancak dünkü patlamanın plansız yaşanması üzerine bu hain saldırının asıl hedefine ulaşamadığını söyledi.
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Ek Binasında meydana gelen patlamada dün sivil personeller Yunus Elaltunterin ve Cengiz Tekin şehit düşmüştü. Patlamanın ardından AFAD ekiplerince bölgede yürütülen arama çalışmalarında bir polis memurunun cenazesine ulaşıldı. Böylece patlamada şehit olanların sayısı 3’e çıktı.Şehit polis memuru ile patlamada şehit olan bir sivil personel için bugün İl Emniyet Müdürlüğü bahçesinde tören düzenlenecek. Diyarbakır’da dün meydana gelen patlama ile ilgili yürütülen soruşturmada 5 kişinin gözaltına alındığı ve polisin bölgede çalışmasının devam ettiği öğrenildi.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*