Kimyasal üs imha edildi

GÜNDEM: Kimyasal üs imha edildi

ABD sabah karşı Suriye’yi vurdu. Yapılan açıklamada ABD Suriye’ye füze fırlattı, kimyasal saldırı üssü imha edildi. Suriye’ye ilk kez saldırı düzenleyen ABD, Akdeniz’deki savaş gemilerinden 59 Tomahawk Cruise füzesini Şinsar ve El Şayrat hava üslerine fırlattı. İdlib’e kimyasal saldırı düzenleyen uçakların kullandığı Şayrat hava üssünün imha edildiği bildiriliyor. BBC muhabiri, bir askerin anlattıklarını Twitter mesajında paylaştı: “Uyuyorduk, ilk füzenin dehşetiyle uyandık. Gizlenecek zaman yoktu…” Bölgedeki kaynaklar ayrıca, füzelerin düşmesiyle hava üssünde büyük bir yangın çıktığını belirtiyor.
Saldırıya uğrayan Şayrat hava üssünün içinden ilk görüntüler, sosyal medya üstünden paylaşıldı. Görüntüde, üssün hasar aldığı dikkat çekiyor. Rus resmi televizyonu ise, hava üssünde açılan çukurları ve enkaz görüntülerini ekrana getirdi. Resmi televizyona göre, pistlerde neredeyse hiçbir hasar yok.
Rusya lideri Putin, suskunluğunu bozdu ve füze saldırısının uluslararası hukuku çiğnediğini savundu. İdlib’deki katliamdan sonra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) getirilen tasarıyı önceki gün veto eden ve sivillerin ölümlerini ‘yalan haber’ olarak niteleyen Rusya, Şam rejimine saldırı düzenlenince bu kez kendisi BMGK’yı acil toplantıya çağırdı.
Suriye’nin batısındaki İdlib’de hafta içinde 70’den fazla insanın kimyasal saldırıyla ölmesi üzerine, ABD bugün Şam rejimine ait hava tesislerini vurdu. Yedinci yılına giren iç savaşta ilk kez Suriye’deki hedeflere füze saldırısı düzenleyen ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Akdeniz’deki savaş gemilerinden 59 Tomahawk Cruise füzesi fırlattı. Füzeler saat 04.40’ta ateşlendi, saldırı tüm dünyada son dakika oldu. Televizyonlar, yayınlarını kesip haberi duyurdu. Vurulan hedefler Şinsar ve El Şayrat hava üsleri. İngiltere, Türkiye, Fransa, Suudi Arabistan, İsrail, Polonya ve Avustralya gibi devletler operasyona tam destek verdiklerini duyurdu. Şam rejiminin müttefiki Rusya BMGK’yı acil toplantıya çağırdı, İran ise saldırıyı güçlü bir şekilde kınadı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*