Rusya'dan flaş karar

DÜNYA: Rusya’dan flaş karar

ABD’nin Suriye’yi vurmasından sonra Rusya flaş karar aldı. Rusya ABD ile olan anlaşmayı iptal etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye üzerinde uçuş güvenliği sağlamak için ABD ile imzalanan “Suriye memorandumunun” iptal edildiğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “6 Nisan’ı 7 Nisan’a bağlayan gece ABD İdlip’deki kimyasal saldırı olayını kullanarak Suriye’nin hükümet birliklerine ateş açtı.
ABD olayı çözmekten kaçınarak güç gösterisine ve uluslararası terörizmle mücadele eden ülkeden askeri eyleme gitti” denildi ve şu uyarı yapıldı: “Rusya tarafı ABD ile imzalanan Suriye’deki operasyonlar sırasında olumsuz olayları önlemek amacıyla imzalanan memorandumu iptal ediyor.”
Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklaması şöyle devam etti: “ABD dünyadaki mevcut sorunları daha da kötüleştiren ve uluslararası güvenlik için tehdit oluşturan bu tür düşünmeden atılan adımları ilk kez sergilemiyor. ABD ve diğer ülkelerin hükümetin onayı olmadan veya Birleşmiş Milletler güvenlik konseyinin kararı olmadan Suriye topraklarında olması uluslararası kuralların sert bir ihlalidir. Eskiden bu terör ile mücadele görevi adı altında anlatılırken şimdi Suriye’nin egemenliğine karşı yapılan agresif bir eylemdir. ABD’nin bugün aldığı kararlar Rusya ve Amerika’nın ilişkilerine daha fazla zarar veriyor.”
İki ülke arasındaki bu anlaşma, savaş uçaklarının Suriye hava sahasında karşı karşıya gelmesini ve tehlikeli yakınlaşmaları önlemeyi amaçlıyordu.
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Rusya tarafı, havada yaşanabilecek olayları önleme ve hava güvenliğini sağlamaya yönelik ABD ile yapılan anlaşmayı askıya almıştır” ifadeleri yer aldı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*