16 yıldır kimse fark etmedi

BEŞİKTAŞ: 16 yıldır kimse fark etmedi

Yılladar Dolmabahçe’de bulunan Beleş Tepe yeni adıyla da 10 Aralık Şehitler Parkı’nda bal ürettiler, kimsenin haberi olmadı. Parkta bulunan ağaçlardan 5’inde 15 kovan bulunuyor. İstanbul’un merkezinde bulunan, Dolmabahçe ile Gümüşsuyu semti arasındaki eski adıyla Beleş Tepe, yeni adıyla da 10 Aralık Şehitler Parkı’nda, gözlerden ırak bal üretimi yapılıyor. Kentin en merkezi yerlerinden biri olan parkta bulunan ağaçlardan 5’inde 15 kovan bulunuyor. Hepsi de ağaçlara zincirlenmiş durumda. Uzmanlar, herkese açık ve her gün onlarca kişinin ziyaret ettiği parktaki arıların çevreye zarar vermeyeceği görüşünde.
Gelip geçenlerin fazla dikkatini çekmeyen kovanlardan tam 16 yıldır bal alınıyor. Park görevlilerinin Rizeli 2 vatandaşa ait olduğunu söylediği kovanlardan düşen ve parkın değişik yerlerinde görülen petekler de buradan bal alındığının kanıtı olarak dikkat çekiyor. 15 günde bir kontrole gelen kovan sahipleri, belli dönemlerde kovanlardan bal alıyor. Park görevlileri, yıllardır kovanların bu ağaçlarda olduğunu belirtiyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri, konu hakkında bilgilerinin olmadığını, umuma açık park alanında bu şekilde bir olaya resmi olarak izin verilmediğini söyledi. Yetkililer, yakın zaman içerisinde 10 Aralık Şehitleri Parkı’nın yeniden düzenleneceği ve mevcut tüm olumsuzlukların giderileceği bilgisini verdi.
Uzmanlar ise şehrin merkezinde arıcılık yapılmasının arıların fizyolojisini bozabileceğini söyledi ve “Araçların egzozlarından çıkan gazlar ve çevre şartları nedeniyle arının balı ağır metal içerir, arılar güçsüz olur” dedi.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*