Meteoroloji'den yağış uyarısı

AKTÜEL: Meteoroloji’den yağış uyarısı

İstanbul Boğazı’nda ve çevresinde sabah saatlerinde yoğun sis etkili oluyor. Sabah saatlerinde başlayan yoğun sis İstanbul Boğazı’nda ve çevresinde etkisini sürdürüyor. Sis nedeniyle görüş mesafesi düşerken 15 Temmuz Şehitler Köprüsü görünmez hale geldi. İstanbul Boğazı da çift yönlü transit gemi geçişlerine kapatıldı. Yoğun sis nedeniyle saat 07.00 itibariyle İstinye-Çubuklu arabalı seferleri de karşılıklı olarak iptal edildi.
Marmara, Ege Bölgesinin kuzey ve iç kesimleri ile Düzce, Zonguldak, Bolu, Eskişehir ve Ankara çevrelerinde yağış bekleniyor. Ayrıca sis etkisini sürdürürken, yarın sabah ve gece saatleri için yer yer sis ve pus uyarısı yapıldı.
Yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara, Ege Bölgesinin kuzey ve iç kesimleri ile Düzce, Zonguldak, Bolu, Eskişehir ve Ankara çevrelerinin hafif olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara’nın güney ve doğusu, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde 1 ila 3 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.
Rüzgarın genellikle güney, Karadeniz’de doğu, Marmara’da ve doğu bölgelerde kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, İskenderun Körfezi ve Hatay kıyılarında kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/saat) esmesi bekleniyor.
Zonguldak kent merkezinde yoğun sis sabah saatlerinden itibaren etkisini sürdürdü. Sis özellikle kentin yüksek kesimlerinde etkili oldu. Hava sıcaklığının 9 dereceye düştüğü kent merkezinde deniz ulaşımı da adeta durma noktasına geldi. Sisin etkili olduğu bazı güzergahlarda ise sürücülerin dikkatli olması istendi. Bazı yük gemileri açıkta demirlerken, sisin öğleden sonra etkisini azaltması bekleniyor. Görüş mesafesinin 2.7 kilometre olduğu, hava sıcaklığının ise en yüksek 16 derece olması bekleniyor.
Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:
Ankara: Parçalı yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı 23
İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, hafif olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı, sabah ve gece saatlerinde yer yer sisli ve puslu 18
Bursa: Parçalı ve çok bulutlu, hafif olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı, sabah ve gece saatlerinde yer yer sisli ve puslu 18
İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzey kesimleri hafif sağanak yağışlı 22
Adana: Parçalı ve az bulutlu 28
Antalya: Parçalı yer yer çok bulutlu 24
Samsun: Parçalı bulutlu 14
Trabzon: Parçalı bulutlu 16
Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 15
Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu 20

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*