TEKNOLOJİ: Enerji şirketleri siber güvenlik bütçelerini artıracak

TEKNOLOJİ: Enerji şirketleri siber güvenlik bütçelerini artıracak

Ernst & Young, bu yıl 19’uncusunu gerçekleştirdiği “2016-2017 Küresel Bilgi Güvenliği Araştırması’nın” enerji dağıtım sektörüne ilişkin sonuçlarını açıkladı.

EY’nin, dünya genelinde bin 800 büyük ölçekli şirket üzerinde yaptığı anketin sonuçlarına göre, enerji dağıtım sektörü firmalarının yüzde 89’u siber güvenlik sistemlerinin şirket ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığını belirtti.

Enerji dağıtım sektöründe faaliyet gösteren firma yöneticilerinin yüzde 66’sı, gelecek 12 ay içinde siber güvenlik bütçelerinde artış beklediğini fakat bu artışın risklerin azaltılmasında yeterli olmayacağı ifade etti. Katılımcıların yüzde 39’u risk toleransını arzu edilen seviyeye getirmek için bütçede en az yüzde 25’lik bir yükseliş olması gerektiğini kaydetti.

Ankete katılanların yüzde 58’i, yakın geçmişte şirket olarak ciddi bir siber güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kaldıklarını ifade ederken, firmaların yüzde 84’ü siber saldırıların büyük oranda çalışanların dikkatsiz davranışlarından kaynaklandığına işaret etti.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*