Evimiz mezarımız olmasın

EMLAK: Evimiz mezarımız olmasın

Marmara Emlak Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan YEŞİLTAŞ, Türkiye’deki konutlar hakkında açıklamalarda bulundu. İşte yapılan açıklama:

TÜRKİYE YIKILMASIN..!
İstanbul Bölge İdare Mahkemelerinde yirmi yılı aşkın bilirkişiliğim ,otuz yılı aşkın emlak müşavirliğim sebebiyle İstanbul’u samanlıktan center a kadar caddesini sokağını mahalinde görmüş ,değerleme raporları yazmış bir kardeşiniz olarak İstanbul ile ilgili endişelerimi ve önerilerimi siz dostlarımla paylaşmak istedim.
Sevgili dostlar neden makalemin başlığı Türkiye yıkılmasın ?Aslında bu bir feryattır,bu bir çığlıktır .Daha önce bir makalemin başlığı”” İstanbul’u Yıkılmadan Yıkalım”” idi.Günler ,aylar,yıllar on yıllar geçti Marmara depreminin ardından .Bir arpa boyu yol alınmadı .Söylenmelerin yerini söylentiler aldı .Çare çözüm sözlerde kaldı.
Defalarca görüldü ki deprem değil güvenli olmayan binalar yapılar öldürüyor ,ocakları söndürüyor .Her depremin ardından bilim adamları,yetkililer ,sorumlular televizyonlarda ve yazılı basında boy boy beyanatlar veriyor .Olması gereken ,uygulanması gerekenler yeni bir felakete kadar yerini suskunluğa sessizliğe bırakıyor .Başta İstanbul olmak üzere öncelikle mevcut yapılar şehirlerde ada ada yıkılarak çağdaş güvenli dünya kentleri kurulabilir .Bunlar için kaynak meselesi engel değildir. Kaynağı kendi içindedir .İrtifayı iki kat yükselttiğinizde ,iki kat zemine fazla indiğinizde kaynak sorunu kendiliğinden çözülecektir.
Sevgili dostlar düşünebiliyor musunuz İstanbul’da olası yüksek şiddetli bir depremi? Eğer İstanbul yıkılırsa Türkiye yıkılır .
Böylesine bir felaketi ,acıyı düşünmek dahi istemiyorum Bırakın yıkımı deprem sonrası insanların çadır kuracağı yeşil alanı dahi kalmamıştır .Tekrar yineliyorum ,feryat ediyorum .””Türkiye Yıkılmasın”””.Buradan yetkililere sesleniyorum ;’Geliniz bu feryadımızı duyunuz’. Acilen köhnemiş bu binaları yıkalım .Analarımız, babalarımız ,çocuklarımız enkazların altında kalmasın .
Evlerimiz mezarımız olmamalı .Kentsel dönüşüm için ayrılacak kaynak enkaz kaldırmaktan daha fazla değildir. Binalarımızın çoğu ya korezyona uğramış ya ömrünü tamamlamış yada zemin sorunu olan bölgelerde bulunmaktadır .Yeni yerleşim bölgeleri sağlanabilir .Şehirlerin tarihi dokusu korunarak süliyetine zarar vermeden yıkıp yeniden imar edilebilir düşüncesindeyim .Aslında bunları yazmak sanamı kaldı diyenler olabilir .Hem insani bir feryadımdır hem de mesleğim gereğidir.
Marmara Emlak Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı sıfatımla kendimi bu makaleyi yazmaya mecbur hissetmemdendir.
Sevgili dostlar İstanbul aslında her anlamda isyan ediyor .Trafik sorunu ,otopark sorunu ,çevre sorunu …Sağlıklı yaşam İstanbul’da artık mümkün değildir .Bu sorunların tamamı çözülebilir. Parklar , çocuk parkları yaşanabilir bir İstanbul yeniden imar edilmelidir .Bir turizm kenti olabilir bu aslında .İstanbul un feryadıdır acildir, çok acildir .İstanbul diyor ki ben yıkılmadan yıkın beni .Bu kaostan kurtarın diyor .Bende makaleme son verirken yeniden haykırıyorum .Hiçbir ilimiz ,hiçbir ilçemiz, tek bir evimiz yıkılmasın ,kimseler ölmesin.
Evimiz Mezarımız Olmasın Türkiye Yıkılmasın.
Saygılarımla
Marmara Emlak Müşavirleri Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
Adnan YEŞİLTAŞ

One Comment

  1. Beşiktaş Medya Grup Duyarlılığınıza Teşekkür Ederim
    Marmara Emlak Müşavirleri Başkanı
    Adnan Yeşiltaş

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*