Başbakan Binali Yıldırım konuşuyor

EKONOMİ: Başbakan Binali Yıldırım konuşuyor

Dünya Gümrük Günü kutlama programına katılan Başbakan Binali Yıldırım konuşuyor. Başbakan Binali Yıldırım, programda yaptığı konuşmada, “Gümrükleri para kazanma amacına dönüştürürsek bilmeden ayağımıza sıkmış oluruz. Ticaret yavaşlar, alanda satanda kaybeder. Gümrüklerde alt yapıyı tesis etmek, malın, sermayenin, insanların serbestçe hareket etmesi nihai hedef olmalıdır. 4 özgürlüğe dünyanın ihtiyacı var. Malların, hizmetlerin, sermayenin ve insanların serbest dolaşımı” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü:

Duvarlar örerek dünyadaki huzursuzluğun önüne geçemeyiz. Güçlü olmak adil olmaktır, insanlık normlarına uygun hareket etmek, gücünü güçsüzler karşısında kötüye kullanmamaktan geçiyor. Bunun için bölgemizde yaşanan savaşlarda Türkiye’nin ortaya koyduğu fedakarlığı, 3 milyon insana bağrını açtığı dikkate alınırsa bu noktada gelişmiş dünya ülkelerinin konuşmaktan fazla katkısı olmadığını görebiliriz. Bölgesel ve küresel problemleri çözmek ülkelerin birinci sorumluluğudur. Türkiye bu anlamda sadece mültecileri misafir etmiyor, aynı zamanda Suriye’de devam eden savaşın sona ermesi için büyük insiyatifler alıyor. Ortaya koyduğumuz tutum bir çözümünde başlangıcı olmuştur. Bundan sonraki adım BM bünyesinde diğer paydaşlarında devreye girmesi ile Suriye’de çözümün sürekli hale gelmesi en büyük hedefimizdir.

Türkiye her alanda kalkınmasını sürdürüyor. Şirketlerin tasfiyesi konusunda yapılan düzenlemelerle şirket kurma kolaylığında üst sıralara yükseldik. Bu elektronik ortamdan istifade ederek, bütün verilerin bir yerde toplanmasıyla birlikte milleti kurumlarda dolaştırmadan işleri birkaç dakikada halledebiliyorsunuz.

Kaynak: MİLLİYET

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*