Konut satışında rekor yenilendi

EMLAK: Konut satışında rekor yenilendi

Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte 7 yıl sonra daralmasına rağmen 2016 yılında konut satışında rekor kırdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı konut satış verilerini açıkladı. 2015 yılında 1 milyon 289 bin adet konut satışı ile rekor kıran Türkiye, 1 milyon 300 bin adet konut satışıyla 2016 yılında rekorunu yeniledi. TÜİK’in verilerine göre, konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 4 arttı. 2016 yılında 232 bin 428 adet konut satışı ve yüzde 17,3 pay ile ilk sıraya İstanbul oturdu. Ankara 144 bin 570 konut satışı ve yüzde 10,8 pay ile ikinci sırada yer alırken İzmir ise 81 bin 316 konut satışı ve yüzde 6,1 pay ile üçüncü sıraya yerleşti.

2016 yılında Türkiye genelinde yabancılara 18 bin 189 konut satışı yapıldı. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 20,3 azaldı. TÜİK verilerine göre 2016 yılında satılan konutların 449 bin 508 tanesi ipotekli satış, 891 bin 945 tanesi ise diğer satış türünde yer alıyor.

“Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörü sekteye uğramaz”

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, “Gerek ülke gerekse sektör olarak zor bir yılı geride bıraktık. Darbe girişimi başta olmak üzere birçok terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Ülkemizin birliğini hedef alan olumsuz durumlarla başa çıkmayı iyi bilen bir millet olarak, dış kaynaklı ekonomik yıpratma çabaları sonrasında ne kadar sağlam bir yapıda olduğumuzu herkese gösterdik. Bugün gelinen noktada açıklanan konut satış rakamları da gösteriyor ki Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörü kolay kolay sekteye uğramaz. Küresel ve ekonomik faktörler 2016 yılında Türkiye ekonomisini etkilese de devlet ve özel sektör olarak herkes üzerine düşeni yaptı. Bu sayede karanlık günlerin çabuk atlatılması sağlandı. Vatandaşlara sunulan güç birliği kampanyaları ve uygun ödeme koşullarıyla birlikte 2016 yılında konut satışlarında rekor kırılmış oldu. 2017, sektörümüze ivme kazandıracak güzel kararlarla başladı. Yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı, konut satışlarında düzenleme gibi önemli adımlar 2017 yılının 2016’dan daha iyi geçeceğinin bir işareti. 2017 yılında sektör olarak KDV oranlarının da bir an önce düşürülmesi, konut geliştiricileri için standartlar oluşturulması ve yabancıya konut satışının bir ihracat kalemi gibi değerlendirilmesi için de yeni kararlar bekliyoruz.”

“Kırılan rekor sürpriz olmadı”

Aremas Gayrimenkul Kurucusu ve Genel Müdürü Vedat Arslan, “Konut satışlarının 2016 yılında yükselerek rekor kırması sektörümüz için sürpriz bir gelişme olmamıştır. Geçtiğimiz yıl Türkiye pek çok badire atlatmış olsa da konut alım kampanyaları ve bankaların konut faizlerinde gerçekleştirdikleri düzenlemeler sebebiyle konut alımı devam etti ve 2015 yılına göre yüzde 4 artış gösterdi. 2017 yılına baktığımızda önümüzdeki dönemde banka kredi faiz oranlarında yapılan düzenlemelerin yanı sıra vadenin de 10 yıldan 20 yıla çıkarılması sektöre hareketlilik katmaya devam edecek. Yılın ikinci yarısı lansmanı gerçekleşecek projeler ile satışlar artacak ve 2017 yılı için beklenen konut satış rakamı 1.5 milyon seviyesini geçecektir.”

“Talep 2017 yılında da sürecek”

Aycan Feres İş Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tüfekçibaşı, “2016 yılı hepimiz için oldukça zor geçti. Darbe girişimi, terör saldırıları ekonomimizi alt üst etmeye çalışsa da bugün açıklanan rakamlar Türkiye’de inşaat sektörünün ve ekonomimizin ne kadar güçlü olduğunu göstermiş oldu. Bu süreçte gerek özel sektör gerek hükumetimiz üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getirdi. Biz de özveri ile çalışarak ve elimizi taşın altına koyarak vatandaşlarımızın her zamanki gibi konuta yatırım yapmasına olanak sağladık. Emlak piyasasının lider değerlendirme kuruluşlarının görüşlerine bakıldığında, alt-orta ve orta gelir gruplarını hedefleyen konut projelerine güçlü talep 2017 yılında da sürecek. İstanbul için kentsel dönüşüm projeleri de yatırımcılar için yeni fırsatlar sunmaya devam edecek. Konut kredilerinde faiz oranlarının yükselmemesi ve 150 metrekareden büyük konutlarda KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi gibi konut alımını teşvik edici önlemler alınmaya devam edildikçe 2017’de daha yüksek satış rakamlarına ulaşılacağını düşünüyoruz.”

“2017 gayrimenkul sektörü için verimli bir yıl olacak”

Satya Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Aydoğan, “Konut satışında yaşanan artışı normal karşılıyorum. Geçtiğimiz yıl olağanüstü olaylar yaşadık. Buna rağmen gayrimenkule olan ilgi artarak devam etti. Gerek kentsel dönüşüm gerekse mütekabiliyet yasası olsun son yıllarda hem vatandaşlarımız hem de yurt dışındaki yatırımcılar tarafından sektörümüze duyulan ilgi memnun edici bir seviyedir. İnsanlarımız daha modern yapılarda yaşamak ve doğru yatırım yapmak için gayrimenkule yöneliyorlar. 2017 yılında da bu ilginin devam edeceğini ve gayrimenkul sektörü için verimli bir yıl olacağını düşünüyorum.”

“İnşaat sektörü güvenli liman olmaya devam edecek ”

Kalkavan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Kalkavan, “Ülkemizde ve dünyada yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen inşaat sektörünün 2016 yılını büyüyerek kapatacağını düşünüyorduk. TÜİK tarafından açıklanan son verilerde bizlere bunu gösterdi. Konut satışları 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 4 artarak 1 milyon 341 bin 453 oldu. Sektörümüz ekonominin temel taşlarından biri olma özelliği korudu. Vatandaşlarımız inşaat sektörünü en güvenilir liman olarak görüyor. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edeceğine inanıyorum.”

“Konut her zaman olduğu gibi en çok kazandıran yatırım aracı”

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, “Sektör ekonominin lokomotifi olarak kendine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratıyor. TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 4 artarak 1 milyon 341 bin 453 oldu.
İnşaat sektörü, 2016 yılında ülke olarak yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen büyümesini ve gelişmesini sürdürdü. Emlak Konut GYO öncülüğünde 2016 yılının Ağustos ayında başlatılan kampanya, bankaların faiz oranlarını aşağı çekmesiyle birlikte en güvenli yatırım aracı olarak görülen konutta satışlar hız kesmeden devam etti. Vatandaşlarımızın ülkemize ve ekonomimize olan güveniyle ve hükümetimizin sağlamış olduğu istikrarla birlikte hep birlikte el ele verdik. 2017 yılında da yeni kampanyalarla birlikte sektör canlılığını koruyacaktır. Sektör desteklenmeye devam ettiği sürece hem konut satışları artacak hem de yatırımlar hız kesmeden devam edecektir.”

Kaynak: HÜRRİYET

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*