Protesto gösterisine katıldı

DÜNYA: Protesto gösterisine katıldı

Ünlü oyuncu Trump’ı protesto etti. Ünlü sinema oyuncusu Jane Fonda, Kuzey Dakota ve Keystone XL petrol boru hatları için ‘başkanlık emri imzalayan Başkan Donald Trump’ı New York’ta protesto etti.

Trump’ın boru hatlarıyla ilgili imzasının ardında başta New York ve Los Angeles olmak üzere ABD’nin bir çok şehrinde protesto gösterileri düzenlendi.

New York’ta düzenlenen protesto gösterisine iki Oscar ödülü sahibi 79 yaşındaki ünlü sinema oyuncusu Jane Fonda da katıldı.

Aynı zamanda savaş karşıtı aktivist olan ünlü sinema oyuncusu Fonda, mitingde elinde “Keystone’nu durdur” yazan bir pankart taşıdı.

Konuşmasında, “O (Trump) bunu yasadışı şekilde yapıyor.” diyen ünlü yıldız, hattın geçtiği topraklardaki Kızılderili kabilelerinden izin alınmadığını belirtti.

Trump International Hotel ve Tower’ın bulunduğu Columbus Meydanı’ndaki gösteriye yaklaşık 400 protestocu katıldı.

Fonda, cumartesi günü Başkent Washington’daki Kadınların Yürüyüşü (Women’s March) adlı Trump karşıtı protesto gösterisine de katılmıştı.

Keystone XL’i Obama durdurmuştu

Yaklaşık altı yıl boyunca eski Başkan Barack Obama’nın imzasını bekleyen Keystone XL petrol boru hattı projesi ise ABD Kongresi’nde üç kez onaylanmasına karşın Obama tarafından her seferinde veto edilmişti.

Trump ise, seçim kampanyası sırasında, Kuzey Dakota ve Keystone XL petrol boru hatlarının yapımını desteklediğini bildirerek, ABD’de enerji devrimi gerçekleştireceğini vaadetmişti.

Kaynak: MİLLİYET

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*