Trump Yönetimi’ne kafayı yediren kare!

DÜNYA: Trump Yönetimi’ne kafayı yediren kare!

Donald Trump’ın yemin töreni ile selefi Barack Obama’nın ilk yemin törenini kıyaslayan fotoğraf, yeni Washington Yönetimi’ni adeta çileden çıkardı. Önce bizzat Trump, ardından Beyaz Saray Sözcüsü, şimdi de Beyaz Saray Özel Kalemi, fotoğraf nedeniyle medyaya yüklendi.
Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Reince Priebus, “Başkanı gayrimeşru kılmak için bir takıntı var. Oturup buna tahammül göstermeyeceğiz” dedi.
ABD medyasında yayınlanan karşılaştırmalı fotoğrafta, Trump’ın yemin törenine, Obama’nınkinden çok daha az katılım olduğu net bir şekilde görülüyordu.

Trump Yönetimi’ne kafayı yediren kare!
Trump Yönetimi’ne kafayı yediren kare!

DİŞİMİZİ TIRNAĞIMIZA TAKARAK SAVAŞACAĞIZ

Fox News Sunday’e konuşan Priebus, “Medya ilk günden seçimi gayrimeşrulaştırmak için konuşuyor” derken, Trump Yönetimi’nin böylesi haberlerle “her gün dişini tırnağına takarak savaşacağını” ifade etti.

Trump dün CIA’in Virginia’daki karargâhına yaptığı ziyarette, yemin törenine katılanların sayısının “Bir buçuk milyon gibi göründüğünü” söylerken, herhangi bir delil sunmadı.
Politico’nun haberine göre; Trump’ın yemin törenini izlemeye tahminen 800 bin kişi geldi. Obama’nın ilk dönemine başladığı 2009 yılında ise bu rakam 1.8 milyondu.
GAZETECİLERE HAKARET ETTİ

Trump, medyayı CIA ile arasında kavga çıkarmaya çalışmakla suçlarken, gazeteciler için “yeryüzündeki en şerefsiz insanlar arasındalar” ifadesini kullandı.
Yemin törenine bir buçuk milyon kişinin katıldığını savunan Trump, medyada yer alan 250 bin rakamını “ipe sapa gelmez medyanın haberleri” olarak nitelendirdi.

Trump’ın bu açıklamalarının ardından Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer da gazetecileri suçladı.
Medyayı yemin törenindeki coşkuyu azaltmaya çalışmakla suçlayan Spicer, bunun utanç verici ve yanlış olduğunu öne sürdü.
Spicer, “Bu, şimdiye kadarki en geniş katılımlı yemin töreniydi” dedi.

Söz konusu karşılaştırmalı fotoğrafları kullanan birçok ABD’li yayın kuruluşu, Spicer’ın beyanını eleştirdi.
New York Times, Spicer’ın açıklamalarını “yalan iddia” olarak değerlendirirken, “Başkanlığın ilk günlerinde, hakareti ve kini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor” ifadesini kullandı.
CNN ve ABC News de detaylara girerek, Spicer’ın iddiasını çürüttü.

Kaynak: SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*