Yeni müfredat değişikliği

EĞİTİM: Yeni müfredat değişikliği

MEB, yeni müfredat ile birlikte değişiklik yapılan ders başlıklarının arasına fen bilgisini de dahil etti. Ortaokul fen bilimleri taslak öğretim programı, STEM eğitimi çerçevesinde hazırlandı, ders kazanımlarına mühendislik ve tasarım becerileri de eklendi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıkladığı yeni müfredatta, ortaokul fen bilimleri programında üniteler değişirken, ders saatleri sabit kaldı. Mevcut fen bilimleri müfredatında olmayan ‘evrensel ahlâk, milli ve kültürel değerler ile bilimsel etik ilkelerinin benimsenmesi’ de programa eklendi. Bu değer ve ilkelerin neler olduğu bilgisine ise yer verilmedi. Ayrıca yeni müfredat STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitimi çerçevesinde güncellendi, kazanımlara, mühendislik ve tasarım becerileri de konuldu. Bu kapsamda 5’inci sınıftan 8’e kadar her yılın sonuna, öğrencilerin günlük bir probleme tasarladıkları bir ürünle uygulamalı olarak cevap vermelerinin amaçlandığı ‘Fen ve Mühendislik Uygulamaları’ ünitesi de dahil edildi.

Yeni müfredat değişikliği
Yeni müfredat değişikliği

ASTRONOMİ ÖN PLANA ÇIKTI

Yeni müfredat değişikliği
Yeni müfredat değişikliği

Dersin ortaokul ünitelerinde de önemli değişiklikler yapıldı. ‘Dünya ve Evren’ ünitesi genişletilerek ‘Güneş Sistemi ve Tutulmalar’ gibi farklı ünite başlıklarında ve ayrıntılı ele alınarak dönem başına çekildi. 5’inci sınıf öğretim programından ‘Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim’ ünitesi çıkarılarak, yerine yine STEM eğitimi kapsamında ‘Fen ve Mühendislik Uygulamaları’ eklendi. Bu alan ayrıca ortaokul düzeyinde tüm sınıflarda yılın son ünitesi olarak yerini aldı. Ayrıca 8’inci sınıf ‘DNA ve Genetik’ konusunun kapsamı genişletildi. Ünitede DNA’nın yapısının yanı sıra kalıtım, adaptasyon, mutasyon, genetik ve biyoteknoloji mühendisliği gibi günümüzde daha da önem kazanan konular işlenecek.

Kaynak: HÜRRİYET

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*