"İlk 4 maddede değişik olmayacak"

SİYASET: “İlk 4 madde değişiklik olmayacak”

İstanbul’da yakalanan Reina saldırganı ile ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,”DEAŞ ile bağlantılı olduğu ortada” dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yılbaşı gecesi 39 kişinin hayatını kaybettiği Reina saldırısının faili Abdülkadir Masharipov’un yakalanmasına ilişkin konuştu. Bozdağ, “Bütün imkanları seferber ederek, kameralardan tutun dijital verilere kadar en ince detayına kadar değerlendirmek suretiyle teröristi adeta izlerine baka baka takip ettiler ve neticede yakaladılar. Bu, polis teşkilatımızın büyük başarısıdır” dedi. Teröristin DEAŞ ile bağlantılı olduğunu belirten Bakan Bozdağ, “DEAŞ terör örgütü ile bu eylemin bağlantısı güneş gibi ortada. Zaten ortaya çıkan şu ana kadar bütün veriler de DEAŞ terör örgütünü işaret ediyor” dedi.

‘ADİL ÖKSÜZ’Ü SAKLIYORLAR’

Darbe girişimi sonrası kayıplara karışan Adil Öksüz ile ilgili de konuşan Bakanı Bozdağ, “Ortaya çıkan deliller gösteriyor ki Adil Öksüz, darbe teşebbüsünde kilit rol oynayan isimlerden birisi. Elde edilen veriler önemli bir aktör olduğunu gösteriyor. Adil Öksüz bu kadar saklanma becerisine sahip birisi değil. Onun birileri tarafından saklandığını düşünüyorum” dedi.

YURT DIŞINA KAÇTIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM

Adil Öksüz’ün yurt dışına kaçmayı başardığına ihmal vermediğini vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti: “Adil Öksüz’ün kafasını bulunduğu yerden dışarı çıkarabilme şansının olduğuna pek ihtimal vermiyorum. Ama eninde sonunda Türk polisi veya jandarması, güvenlik güçlerimiz, halkımızın da desteğiyle Adil Öksüz’ü saklandığı inde bulacak, onu da yargıya teslim edecektir. Ben Adil Öksüz’ün Türkiye sınırları dışına çıkmayı başardığına ihtimal vermiyorum. Çünkü olay oldu, hemen arkasından konu deşifre oldu, güvenlik güçleri harekete geçti ve Türkiye’nin bütün hudut kapıları ve dışarı çıkabilecek ne varsa hepsi bilgilendirildi ve tedbirler alındı.”

‘340 İLE 347 ARASINDA OYLA KABUL EDİLİR’

Arayasa değişikliği ile ilgili konuşan Adalet Bakanı Bozdağ şunları dile getirdi: “Cumhurbaşkanlığı sistemi, doğası gereği siyasi istikrar ve güçlü iktidar kuracak. Çünkü sistemin zorunlu sonucu, hangi seçime giderseniz gidin seçimin sonunda birisi iktidar olacak, hem de güçlü iktidar olacak, iktidar yetkisini de halktan alacak. O nedenle Türkiye’nin geleceği bakımından bunun son derece büyük önemi var. Bugün Türkiye’de çift başlılıktan kaynaklanan sorunları yaşamıyor görünebiliriz ama geçmişe dönüp baktığınızda yürütmenin çift başlı olması çok büyük tartışmalara yol açtı. Anayasa değişikliğinin 340 ile 347 arasında bir oyla geçeceği şeklinde bir kanaatim var, ikici turda herhangi bir olumsuzluk beklemiyorum.”

İLK 4 MADDEDE DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK

Anayas’nın ilk dört maddesinde değişiklik öngörülmedğini belirten Adalet Bakanı Bozdağ: “CHP, ‘İlk 4 madde değiştiriliyor’ diye argümanlar kullanıyor, resmen yalan söylüyorlar. Milletin gözünün içine bakarak yalan söylüyorlar. Bu maddeleri doğrudan değiştiren hüküm olmadığı gibi dolaylı değiştiren hüküm de yok, zayıflatan hüküm de yok” dedi. Kaynak: Milliyet

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*