Çin'de gıda skandalı!

DÜNYA: Çin’de gıda skandalı!

Çin’in Tiencin kentinde kanserojen madde kullanarak ünlü markaların gıda ürünlerinin sahtesinin üretildiği ortaya çıktı. 50 fabrikaya soruşturma açıldı.

Çin Komünist Partisinin (ÇKP) resmi yayın organlarından Global Times gazetesinin haberine göre, Tiencin Belediyesinin açtığı soruşturmada, fabrikaların yerel ve uluslararası firmaların soslarının sahtesini ürettiğini, böylece 1 milyar yüen (yaklaşık 145 milyon dolar) kazanç sağladığını tespit etti.

Soruşturmada, en az 50 fabrikanın Tiencin’in Duliu kasabasında soya sosu ve sirkenin aralarında bulunduğu 11 çeşit sahte gıda maddesini ürettiği açığa çıkartıldı.

Fabrikaların imal ettiği sahte ürünlerde, Çin’in gıda denetim makamları tarafından onaylanmayan ve kansere yol açan endüstriyel tuz kullanıldığı belirlendi.

Bu ürünlere ayrıca başka fabrikaların ürettiği gıda maddeleri atıklarının ve suni tatlandırıcıların karıştırıldığı saptandı.

Gıda maddelerini ünlü markaların adıyla pazarlayan fabrikaların bu markaların paket, yazı, karekod gibi ambalaj bilgilerinin aynısını imal ettiği de ifade edildi.

Çin Gıda İlaç Denetleme İdaresi konuyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü, sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağı açıklamasını yaptı.

4 BEBEK ÖLMÜŞ 50 BİNDEN FAZLASI HASTALANMIŞTI

Çin’de 2008 yılında bebek mamalarına karıştırıldığı tespit edilen melamin 4 bebeğin ölümüne, 50 binden fazla bebeğin rahatsızlanmasına neden olmuştu.

Skandal üzerine Pekin yönetimi 5 binden fazla müfettişi soruşturma için görevlendirmişti.

Kaynak: MİLLİYET

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*