Türkiye'de ABD'nin yarı fiyatına satılıyor

EKONOMİ: Türkiye’de ABD’nin yarı fiyatına satılıyor

Mısırda 1.4 dolara satılan Big Mac’in Türkiye fiyatı 2.75 dolar. The Economist’in Big Mac’in dünyanın çeşitli bölgelerindeki satış fiyatını dolar cinsinden hesapladığı Big Mac Endeksi’ne göre McDonalds’ın en popüler ürünü olan hamburger Türkiye’de neredeyse ABD’nin yarı fiyatına satılıyor.
ABD’de 5.04 dolara satılan McDonalds’ın imza ürünü olan Big Mac’in fiyatı Türkiye’de 10.75 TL. Bu fiyatın dolar karşılığı ise 2.75’e denk geliyor.
The Economist’in 1986 yılından beri her yıl güncellediği endeksin para birimlerinin satın alma güçlerini karşılaştırmak için alternatif bir yöntem olarak kullanılıyor.
Eğer bir ülkedeki Big Mac fiyatı, dolar cinsinden ABD sınırları içindeki satış fiyatından pahalı ise o ülkenin parası aşırı değerli, Türkiye örneğindeki gibi daha ucuz ise değerinin altında olarak sınıflandırılıyor.
Endeks, restoran zincirinin dünya çevresinde yaygın bir şube ağının bulunması ve hamburgerin çoğu ülkede benzer malzemeleri içermesi sebebi ile ürünün maliyetinin de benzer olacağı varsayımından yola çıkıyor.
2017 yılının Big Mac endeksine göre hamburgerin ABD’den %55 daha ucuza satıldığı Mısır hamburgerin en ucuz olduğu ülke iken, onu Ukrayna ve Malezya takip ediyor.
En pahalı Big Mac ise İsviçre’de. Hamburger burada ABD’deki fiyatından %25 daha pahalıya satılıyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*