Royal Opera House Gösterimi

KÜLTÜR: Royal Opera House Gösterimi

Sezon boyunca Zorlu PSM’de gerçekleşecek Royal Opera House gösterimleri, opera tarihinin en önemli eserlerinden biriyle devam ediyor. 19. yüzyıl İtalyan Operası ekolünün en başarılı ismi Giuseppe Verdi’nin efsanevi operası Il Trovatore, 22 Şubat’ta Royal Opera House performansının gösterimiyle Zorlu PSM’de olacak!

Giuseppe Verdi’nin bestelediği, Antonio García Gutiérrez’in El Trovador adlı tiyatro oyunundan uyarlanan İtalyan libretto’su için Leone Emanuele Bardare ve Salvatore Cammaran’ın yazdığı 4 perdelik opera eseri, ilk kez 19 Ocak 1853 tarihinde Roma’daki Teatro Apollo’da sahnelendi. Verdi’nin 3 yıllık emeği sonucu hayat bulan eser, kısa süre içinde dünya çapında ilgi gördü. 2 Mayıs 1855’te ABD galasını gerçekleştiren opera eseri, bu galanın bir hafta sonrasında da İngiltere’deki hayranlarıyla buluştu. Il Trovatore, üç yıl içinde dünya çapında 229 farklı yapımla sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Kont Di Luna’nın çarpıcı öyküsünü anlatan yapım, Metropolitan Opera tarafından 600 performans boyunca sahnelendi. Verdi’nin Il Travatore’si, aynı zamanda dünyanın en çok sahnelenen 20. Opera eseri olma özelliğini taşıyor. Hikayenin enerjisi ve drama öğelerinin başarıyla aktarımının, eserin müzikal kalitesi ile birleştiği Il Trovatore,yaratıcısı Giuseppe Verdi’ye büyük övgüleri de beraberinde getirdi.

Dünyaca ünlü eserin Royal Opera House performansının rejisini Münih ve Frankfurt’taki başarılı işleriyle tanınan David Bösch üstleniyor. Lianna Haroutounian, Anita Rachvelishvili ve Dmitri Hvorostovsky’nin yer aldığı oyuncu kadrosu, Il Trovatore’nin kıskançlık, aşk ve intikam üçgeninde geçen hikayesini muazzam bir performansla sanatseverlerle buluşturuyor.

Giuseppe Verdi’nin efsanevi operası Il Trovatore, 22 Şubat’ta Royal Opera House performansının gösterimiyle Zorlu PSM’de olacak!

*Prof Dr. Yekta Kara sunumu ile gerçekleşecektir.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*