NYT: Trump tüm büyükelçileri görevden alacak

DÜNYA: NYT: Trump tüm büyükelçileri görevden alacak

Haberini diplomatlara dayandıran New York Times, Obama döneminde atanan tüm büyükelçilerin 20 Ocak’tan itibaren işsiz kalacağını duyurdu. Söz konusu karar uygulanırsa, birçok ülkede krize yol açabilir.

New York Times gazetesi, ABD’nin seçilmiş Başkanı Donald Trump’ın mevcut Başkan Barack Obama tarafından atanmış tüm büyükelçilerin görevine 20 Ocak’ta son vermeye hazırlandığını yazdı.

ABD’li diplomatlara dayandırılan habere göre, Trump’ın geçiş ekibinin 23 Aralık 2016’da Dışişleri Bakanlığı yetkililerine gönderdiği yazıda, Obama döneminde atanan istisnasız tüm büyükelçilerin 20 Ocak’ta görevlerinin son bulacağı bilgisi yer aldı.

Söz konusu talimat sadece büyükelçileri kapsıyor, bakanlık bünyesindeki diplomatlar görevlerinde kalacak.

Haberde, bu tür bir talimatın daha önce benzerinin olmadığı, önceki başkanlık değişim süreçlerinde büyükelçilerin görev dönüşümlerinin ihtiyaca ve planlamaya göre zamana yayılarak yapıldığı vurgulandı.

New York Times’a göre, söz konusu karar uygulanırsa birçok önemli ülkede ‘ABD elçisi’ krizine yol açabilir. ABD’de yeni büyükelçilerin göreve başlaması için Senato onayı gerekiyor.

Amerikan medyasına konuşan Trump’ın geçiş ekibinden bir yetkili, bu durumun normal olduğunu ve Beyaz Saray dahil birçok kurumda bu görev değişikliklerinin yapılacağını dile getirdi.

İsimlerini açıklamak istemeyen bazı dışişleri yetkilileri ise, görev süreleri bir anda sona erecek olan çok sayıdaki büyükelçinin özellikle ailevi sorunlarla karşılaşacağını kaydetti.

ABD Başkanı, büyükelçileri istediği zaman atayıp görevden alabiliyor ancak bunun için Senato onayı gerekiyor. Kaynak: Milliyet

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*