Haberin perde arkası

BEŞİKTAŞ: “Ben soruları haberleştirdim ama…”

Sabah Gazetesi’nde dün çıkan ve Beşiktaş kamuoyunda olduğu kadar siyasi çevrelerde de tereddüt ile yaklaşılan haber ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi. Dün çıkan habere göre, FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’a soruları soğuk terler içinde yanıtlamıştı. Ancak Sabah Gazetesi’nden çıkan bu haberin doğru olmadığını Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, jet hızıyla yalanlamıştı. Haber sonrası gerek Beşiktaş kamuoyunda gerek siyasi çevrelerce tepkilere neden olan haber için daha gönderilmeyen soruların nasıl cevaplandığı üzerine bir tartışma başlamış, medya açısından bu durum haklı olarak sorgulanmıştı. Biz de bu durum karşısında iddiaları araştırmak adına gazetecilik görevimizi yaparak olayın iç yüzünü öğrendik. Muhabirin söyledikleri editöryel bir çalışma konusunda bilgiler edindik. Tüm bunları kamuoyuyla paylaşıyoruz…

DÜN NELER OLMUŞTU?

FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu haberi Beşiktaş’ı karıştırdı. Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Darbe Komisyonu haberiyle gündeme taşındı. Sabah Gazetesi’nde Eda Işık imzalı haberini sosyal medya hesabından paylaşan Başkan Hazinedar, aynı paylaşımı “Henüz tarafıma ulaşmamış sorular nedeniyle terlediğim iddia edilmiş. Gülüp geçiyorum ancak ülkemdeki gazeteciliğin haline de üzülüyorum” diyerek duyurdu.

Hazinedar, “FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun sorularını yanıtlayan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar soğuk terler döktü, şeklindeki haberi yalanladı. Başkan Murat Hazinedar, attığı tweette Sabah Gazetesi’nde yer alan yazının fotoğrafını paylaşarak şu detayı da aktardı:
“Henüz tarafıma ulaşmamış sorular nedeniyle terlediğim iddia edilmiş. Gülüp geçiyorum ancak ülkemdeki gazeteciliğin haline de üzülüyorum. Çok şükür veremeyecek bir hesabım yok. Biz ancak millete hizmet ederken terleriz, sizin gördüğünüz de benim ve arkadaşlarımın alınteridir”

O MUHABİRİ BULDUK
Öte yandan Beşiktaş Medya Grup Yayın Yönetmeni Didem Tutal, haberi yapan Sabah Gazetesi Eda Işık’a ulaştı. Ankara’da Parlamento muhabirliği yapan Işık konu hakkında detaylı bilgiler verdi. Haberle ilgili tüm gelişmeler özet halinde YARIN demiştik. İşte konuyla ilgili kendisiyle görüştüğümüz Parlamento Muhabiri Eda Işık’ın Beşiktaş Medya Grup Yayın Yönetmeni Didem Tutal’a söyledikleri noktasına virgülüne dokunmadan aynen paylaşıyoruz.

EDİTÖRYEL BİR DURUM!..

Ben Darbe Komisyonu göndereceği soruları haberleştirdim. Yalnız orada bir editöryel durum var. Sorular gönderildiğini biliyorum. Henüz ulaşmamış olabilir. Cevapladı şeklindeki haber, benim dışımda editöryel bir konu. Ben Perlamento muhabiriyim.

Orada sayın başkana sorular gönderilmiş ben de o soruları haberleştirdim. Yalnız şöyle bir şey olmuş, ben haberleştirirken İstanbul’daki editöryel bir durum ortaya çıkmış, oysaki o gönderilen sorulardı. Hatta daha fazla sorular vardı. Ben onları özet halinde haberleştirdim. Biraz daha sadeleştirerek yazdım. Daha ağır sorular şeklinde de vardı. Ancak editöryel bir durumun olduğunu kabul etmek lazım, yazdığım haber, Başkana gönderilen sorular şeklindeydi. .

Meclis başkanlığından gönderilmiştir gelmesi en az bir hafta 10 gün sürer. CHP’nin komisyon üyeleri var onlardan da alabilirsiniz sorabilirsiniz onlara da gidiyor. Aykut Erdoğdu, Aytunç Çıray, Sezgin Tanrıkulu… Bizzat komisyonu izleyen bir insanım burada.

ANKARA’YA ÇAĞRILACAK MI?

Gelişmeler hakkında da bilgi veren Sabah Muhabiri Işık, Beşiktaş Medya Grup’un diğer sorularını da yanıtladı. Işık, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar hakkında “Çağırmadıkları kişiye yazılı soruyorlar. sadece başkana gitmedi bu sorular, Necdet Özel’e gitti, Abdullah Gül’e gitti, değişik değişik sorular, Bunlar komisyon üyelerinin çağırmadıklarına yolladıkları sorular.
Başkan bunu ister cevaplar ister cevaplamaz, soruşturma araştırma komisyonu bu. Cevaplamıyorum diye yazı yazması gerekecek ya da cevaplarını gönderecek” dedi.

BEN SORULARI HABERLEŞTİRDİM

Soruların henüz ulaşmamış olabileceğini kabul eden ve bu nedenle cevaplamasının mümkün olmadığını söyleyen Işık, editöryel bir durumun ortaya çıktığını üstüne basa basa tekrar vurguladı ve “Sayın Başkan soruları cevapladığı takdirde bunları da memnuniyetle haberleştireceğim” şeklinde konuştu.
Işık, “Haber Hürriyet Gazetesi’nde de çıktı kısa küllanmışlar, mesela soruları girmemişler. Başkana karşı bir artniyet bir karalama değil. Haberi yazdım sorular gönderildi şeklinde… Haberi öyle görseydim değiştirirdim. Ben göremedim.Ama o sorular doğru, daha da var. Daha sert sorular vardı hatta…”
Işık daha sonra sözlerine şöyle devam etti: “15 Temmuz gibi Türkiye’nin yaşamadığı korkunç bir şey yaşandı ve komisyon gerçekten çalışıyor çok kişiyi dinledi, dinleyemediklerini soru gönderiyor soru gönderme de komisyon kararı ile alınıyor. Başkan tek başına yazıp yollayayım demiyor, her türlü kararı gelecek sorular… komisyonun verdiği bir karar. CHP’nin de üyeleri var. Bu sorularla ilgili müdahale yapabilir miydi bilmiyorum artık siyasi bir şey. MHP AK Parti HDP belli oranlarda üyeleri var. Tutanaklı çalışıyor komisyon. Gizli bir soruşturma araştırma komisyonu olmadığı için. Sürekli çağırılıp dinlendiği için Başkanın da her halde öyle olduğu düşünülerek editöryel bir hata ortaya çıkmış.”

(Özel Haber: Didem Tutal)

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*