Baş yazılar Reina saldırısına ayrıldı

DÜNYA: Baş yazılar Reina saldırısına ayrıldı

Times Gazetesi, baş yazılarından birini, Reina’daki terör saldırısına ayırdı. Dünya basınında Reina saldırısı sonrası yazılan yorumlar şu şekilde:

‘İstanbul’da katliam’ başlığını taşıyan yazıda, “Türkiye kritik bir dönemeçte. Batı verebildiği tüm desteği vermeli” deniyor:
“Yeni yıl Türkiye için vahşi ve kaygı verici bir zalimlikle başladı. 39 kişiyi öldürüp yaklaşık 70 kişiyi yaralayan terörist hâlâ sokaklarda.
“Bir ülke büyük bir öfke içerisinde, şokta ve korkudan felç olmuş vaziyette. Bu, Türkiye’nin son altı ay içerisinde yaşadığı beşinci kitlesel saldırıydı.
“Türkiye IŞİD’e ve Kürtlere karşı yürüttüğü operasyonların bedelini ağır biçimde ödüyor.
“Yeni saldırıların yaşanması ve daha fazla kanın akması neredeyse kesin.
“Son saldırı IŞİD’in tüm izlerini taşıyor. Batılı yaşam tarzını yaşayan sivillerin hedef alınması örgütün kabul edilemez bir özelliği.
“Mutluluğu tercih edenlerin böylesine vahşice öldürülmesinin yarattığı tezat, tepkiyi artırıyor. Batı’daki tepki büyüdükçe de daha fazla yaşadığı topluma yabancılaşmış Müslüman’ı IŞİD’e itiyor.
“Son saldırının zamanlaması, Rusya ve Türkiye tarafından hazılanan ve Suriye’de ilân edilen ateşkesle de bağlantılı olabilir.
“Ancak taraflar makul davranıyor ve ne Amerika, ne de Türkiye’nin Avrupalı ortakları ateşkes anlaşmasını bozmaya çalışıyor.
“Anlaşma BM Güvenlik Konseyi tarafından da oybirliğiyle desteklendi.
“Türkiye’nin ılımlı Suriye muhalefetinin çıkarlarını koruması konusunda Batı’nın Türkiye’ye her zamankinden fazla güvenmesi gerek.
“Böylelikle Ankara’ya ileride başlayabilecek barış görüşmelerinde Türkiye aracılığıyla Batı’yı da temsil edebileceğinin mesajı verilmeli.
“Bir diğer destek ise istihbarat alanında olmalı. Batılı ülkeler IŞİD konusunda ellerindeki tüm istihbaratı Türkiye’yle paylaşmalı.
“Türkiye hayati bir müttefik. Bu trajedi karşısında tüm iyi dileklerimize ve yardımımıza ihtiyacı var.”

Kaynak: BBC Türkçe

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*