Türkiye'de en sık teşhis konulan hastalıklar

SAĞLIK: Türkiye’de en sık teşhis konulan hastalıklar hangisi?

Hekimlere yönelik klinik rehberlerin araştırıldığı çalışmada, TUİK verilerine göre Türkiye’de en sık teşhisi konulan hastalıkların başında bel ağrısı ve bel fıtığının da yer aldığı bel bölgesine yönelik kas iskelet sistemi problemleri yer alıyor.

işte bazı detaylar:

Kanıta Dayalı Tıp (KDT) uygulamalarının somut hali olan klinik uygulamada rehberler büyük önem taşıyor. Rehberler, hekimlere karar verme sürecinde önemli katkıda bulunabiliyor. Aynı zamanda bir ülkede kaliteli ve çok sayıda klinik uygulama rehberlerinin geliştirilmesi, o ülkenin sağlık sistemi için gelişmişliğin göstergelerinden biri olarak kabul ediliyor. kaynak: http://www.medimagazin.com.tr/hekim/tibbi-gelismeler/tr-turkiyede-en-sik-teshis-konulan-10-hastalik-2-19-71712.html

Türkiye’deki rehberlerle ilgili önemli bir çalışma Türkiye Klinikleri Tıp Bilimleri Dergisinin son sayısında yayımlandı. ‘Türkiye İstatistik Kurumu Sağlık Verilerine Göre Türkiye’de En Sık Teşhis Edilen İlk 10 Hastalığın Mevcut Rehberlerinin Haritalaması ve Rehberlerin Değerlendirilmesi’ başlıklı çalışma Duygu Ayhan Başer ve arkadaşları tarafından araştırıldı.
Araştırmada Türkiye’de en sık teşhis edilen hastalıklara ait güncel verilere TÜİK’ten ulaşıldı. Araştırmanın dahil etme kriterlerine göre doktorlara yönelik geliştirilmiş hastalığın önlenmesi, teşhisi, tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgili öneriler içeren, son 10 yıl içinde hazırlanmış ve yayınlanmış olan Türkçe rehberler incelemeye aldındı.
Sağlık Bakanlığı’nın rehberlerine resmi web sitesi ve google meta tarama motoru taranarak; sivil toplum kuruluşlarının rehberlerine ise “Türkiye için Sivil Toplum Kuruluşları Klinik Uygulama Rehberi Haritası” üzerinden ulaşıldı. Ülkemizde en sık görülen 10 hastalığa ilişkin rehberler hazırlayan kurum, hazırlanma ve güncellenme yılı, rehber geliştirme metodolojileri açısından detaylandırıldı. kaynak: http://www.medimagazin.com.tr/hekim/tibbi-gelismeler/tr-turkiyede-en-sik-teshis-konulan-10-hastalik-2-19-71712.html

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*