Kılıçdaroğlu

SİYASET: Kılıçdaroğlu: “Asıl darbeyi…”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. MHP lideri Bahçeli’nin başkanlık sistemi açıklamalarına tepki gösteren Kılıçdaroğlu “Sayın Bahçeli’ye sesleniyorum, gel şunu kral yapalım, ne yapıyorsa yapsın. 24 saat yayın yapacağı bir kanal kuralım sen de kurtul ben de kurtulayım” diye konuştu.

Gazeteci, yazar ve akademisyenlerin tutuklanmasına ilişkin ama yapan Kılıçdaroğlu, “Gazetecileri hapse atıyorlar. Ne yaptı gazeteciler, silahla adam mı öldürdüler, birini mi yaraladılar? Necmiye Alpay 12 Eylül’de de cezaevindeydi şimdi de cezaevinde. Aslı Erdoğan, dünyaca tanınmış bir yazar. Darbeyi AKP yaptı, gazetecileri, yazarları, askerleri hapse attı” dedi.

“EN GÜZEL ÖRNEĞİ ERDOĞAN VERDİ”

Fethullah Gülen cemaati ile AKP arasında ‘simbiyotik’ ilişki olduğu söyleyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce yaptığı bir konuşmasını hatırlattı. ‘Bunlar birbirinden besleniyor’ diyen Kılıçdaroğlu “Bunun en güzel örneğini sayın Erdoğan veriyor. Sayın Erdoğan Trabzon’da konuşuyor. 17 üniversite kurmak istediler izin verdik. Hükümet başkanlarına bunları biz refere ettik. Ne istediniz de almadınız dedi. Sevgili Binali Yıldırım’a soruyorum; sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan cevap vermedi, Davutoğlu cevap vermedi. Siz cevap verin, ne istediler siz ne verdiniz?” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Evde mutfakta eşiniz birlikte alın terinizle kazandığınız parayla aldığınız şeylerle yediğiniz yemek çok kıymetlidir.

“DARBEYİ AKP YAPTI”

Gazetecileri hapse atıyorlar. Ne yaptı gazeteciler, silahla adam mı öldürdüler, birini mi yaraladılar? Necmiye Alpay 12 Eylül’de de cezaevindeydi şimdi de cezaevinde. Aslı Erdoğan, dünyaca tanınmış bir yazar. Darbeyi AKP yaptı, gazetecileri, yazarları, askerleri hapse attı.

Van’da bir fotoğraf vardı. Römorkun üzerinde okula giden öğrenciler vardı. O çocuklar okula gidecek ama öğretmenleri görevden alınacak. Ferhat ile Şirin’i buluşturacak gibi siz öğretmenleri öğrencileriyle buluşturacağım. Bunun mücadelesini veriyorum.

Bütün bunların üzerine bir de AKUT çıktı. Gönüllü bir dernek. Efendim neymiş Cumhurbaşkanı’na hakaretten. Ne demiş ‘Yeri gelir herkes yargılanır’. Akıl sır ermiyor arkadaşlar. Nerede bir mazlum varsa orada CHP vardır. Taksim’de söyledim; Devlet kinle öfkeyle davranmaz. Darbe girişiminde olanlar hukuk kuralları çerçevesinde yargılanmalıdır. Devletin vakarı ve ciddiyeti insanları hukuk içerisinde yargılamaktır. Darbe ile nasıl mücadele edilecek? Demokrasi askıya alınarak darbe ile mücadele edilmez.

Bunlar aynı menzile giden iki farklı yapı. Aynı hedefi güdüyorlardı. Kendi aralarında kavga ettiler. Atamalara bakın; kim yaptı? Bereket versin CHP bu atamaları yaptı demedi. Bir örnek vereyim; Dinlemelerin başına getirilen ismin ataması yapılırken Cumhurbaşkanı imza vermiyor. Bunlar Cumhurbaşkanı imzasına gerek yok diye kanun çıkartıyorlar. Sevgili Binali Yıldırım sana soruyorum.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*