Kabataş Deniz Terminali'nde çalışmaları sürüyor

BEŞİKTAŞ: Kabataş Deniz Terminali’nde çalışmalar sürüyor

İstanbul’da en çok kullanılan iskelelerden biri olarak bilinen Kabataş Deniz Terminali’nde çalışmalar son sürat sürüyor. Bittiğinde 1 buçuk milyon kişinin kullanacağı terminal İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’da deniz, raylı sistem ve karayolu taşımacılığını entegre etmek amacıyla yapılacak olan Kabataş meydan düzenlemesi havadan görüntülendi.

Trafiğin yer altına alınarak sahil boyunca kesintisiz yaya akışının sağlanacağı çalışmalar iki yıl boyunca sürecek. Özellikel çalışmalar sırasında yolcuların mağdur olmamaları için tramvay ve füniküler sistemler çalışmaya devam ediyor. Yapımı iki yıl sürecek proje tamamlanırsa yaklaşık 1 buçuk milyona yakın kişi bu terminali kullanacak. Martı şeklinde inşa edilecek iskele için hiç beton kullanılmayacak. Aşağıda ve zemin üstünde geçiş alanlarında büfe, pastane, gazete, çay, kahve satışı gibi yolcuların ihtiyaçlarını karşılayacak üniteler bulunacak.

Bu üniteler aynı zamanda alanın ve mekanın yaşamasını sağlamak amacıyla yapılacak. Üst meydan geniş yeşil alan, bisiklet ve yürüme parkurlarının yer aldığı çok yönlü bir aktivite alanı olacak. İnşaat sürecinde Şehir Hatları A.Ş.’nin Kadıköy-Kabataş, Kabataş-Adalar ve uğramalı Boğaz hattı seferleri Beşiktaş ve Eminönü iskelelerinden yapılacak. Muzaffer TOPAL

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*