ABD Savunma Bakanı Carter'ın uçağı, Esenboğa Havalimanı'na saat 08.30 sıralarında iniş yaptı. Carter, 20-27 Ekim tarihleri arasında NATO Savunma Bakanları toplantısına katılmak üzere Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve Belçika'yı ziyaret edecek.

DÜNYA: Irak ve Suriye konuşuldu

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Irak ile Suriye’deki gelişmeleri görüşmek üzere Ankara’ya geldi. Carter, “Türkiye ve Irak prensipte anlaştı” dedi.

İşte bazı detaylar:

ABD Savunma Bakanı Carter’ın uçağı, Esenboğa Havalimanı’na saat 08.30 sıralarında iniş yaptı. Carter, 20-27 Ekim tarihleri arasında NATO Savunma Bakanları toplantısına katılmak üzere Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve Belçika’yı ziyaret edecek.

Program çerçevesinde ilk olarak Türkiye’yi ziyaret eden ve Türk yetkililerle bir araya gelecek olan Carter, Türkiye’deki temaslarında bölgedeki güvenlik konularının yanı sıra Irak ve Suriye’deki gelişmelerini görüştü.

Carter: Türkiye ve Irak prensipte anlaştı

ABD Savunma Bakanı Carter Musul için Türkiye ve Irak’ın prensipte anlaştığını duyurdu. Carter, ‘Türkiye’nin operasyondaki olası rolüyle ilgili detaylar tam olarak belli değil. Irak’ın onay vermesi gerekiyor’ dedi.

TBMM’yi ziyaret etti

15 Temmuz darbe girişimi gecesinde TBMM’nin hasar gören bölümlerini ziyaret eden Carter’a Milli Savunma Bakanı Fikri Işık eşlik etti.

Bakan Carter, ziyaret esnasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Taziye dileklerimi iletmek istiyorum. Bu kişiler demokrasi ve özgürlük için savaşmıştır ve bunların görüntüleri tüm dünyada ABD dahil olmak üzere görünmüştür. Bu bağlamda bütün dünya bu korkunç olayın kahramanlarını görmüştür. Biz bu bağlamda Türkiye’nin güçlü bir müttefiki olmaya devam edeceğiz. Türkiye’deki demokrasiye desteğimizi vermeye devam edeceğiz. Bugün burada olmaktan dolayı çok memnunum. Sayın Bakan Işık ile burada görüşmek benim için çok büyük bir mutluluk oldu. Bu fırsatı kullanırken Sayın Cumhurbaşkanına da benimle görüşmek için zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyorum. Kendisiyle görüşmek benim için büyük mutluluk. Burası çok etkileyici bir alan” ifadelerini kullandı.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*