Başkanlık sistemi ile ilgili açıklama

SİYASET: “Halk istiyorum derse başkanlık gelir”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın: MHP’nin işlevi, rejimin nefesini açmaktır.

Yalçın, şunları kaydetti:

“Anayasa’ya uyulmaması sonucunda ortaya çıkan kriz bir rejim bunalımına dönüşmüş, parlamenter sistemin sadece adı kalmıştır. Artık siyaset poligonunda delik deşik olup hayatiyetini kaybetmiş bir anayasadan medet umulamayacağı ortadadır. O halde siyasi tıkanıklığın giderilmesi ve cumhurbaşkanlığı makamı ile iktidarın çözüme sevk edilmesi için zorlayıcı bir demokratik siyasi dalga yaratılmalıdır. MHP bunun için harekete geçmiştir. Maalesef mevcut yargı sisteminden bunu sorgulayacak bir merci çıkıp da yasal yükümlülüklerini ifaya cesaret edememektedir. Madem yargı erki mevcut anayasanın verdiği yetkileri kullanarak üzerine düşeni yapamamaktadır, o halde parlamento devreye girmelidir. Rejime hukuksuzluk tiryakiliğini bıraktırmanın yolu, parlamentodan geçmektedir. Çünkü TBMM, millet iradesini aksettiren, ettirmesi gereken merci ve makamdır.”

“MHP, AK PARTİ’NİN DEĞİL SİSTEMİN NEFESİNİ AÇMAK İÇİN DEVREYE GİRDİ”

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin, milletin mercisi olan parlamentonun devreye girmesini, ardından da halkın oyuna müracaat edilmesini meşru bir çözüm yolu olarak gösterdiğini tekrarlayan Yalçın, mevcut defakto durumun, Türkiye’yi giderek büyüyen bir siyasi istikrarsızlık tehlikesine sürükleyeceğini ileri sürdü.

Türkiye’de erkleri paylaşan kurumların anayasal ve yasal fonksiyonlarını icra etmesi gerektiğini vurgulayan Yalçın, MHP’nin AK Parti’nin değil sistemin nefesini açmak için devreye girdiğini, bunun yolunun da parlamentoyu çalıştırmaktan geçtiğini belirtti.

Hiçbir anayasa değişikliğinin çantada keklik olmadığına işaret eden Yalçın, “Hiçbir güç Meclis’in veya doğrudan milletin izhar ettiği iradeye direnemez ve böylece Türkiye’yi tehlikeye sokan fiili durum son bulur. O bakımdan, meseleyi Meclis gündemine getirmekten veya halka gitmekten korkulmamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.
kaynak: http://www.sabah.com.tr/gundem/2016/10/21/mhpden-flas-baskanlik-aciklamasi

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*