IŞİD Kerkük'te saldırdı

GÜNDEM: IŞİD Kerkük’te saldırdı

IŞİD üyesi iki intihar eylemcisinin eski emniyet binasını ele geçirmesinin ardından Kerkük’te güvenlik güçleri ile IŞİD’liler arasında çatışma çıktı. Örgüt, kent merkezinde farklı semtlerde bombalı üç araçla saldırılar gerçekleştirdi.

Irak’ın Kerkük kentinde, IŞİD üyeleri 5 semtte güvenlik güçlerine ait binalara saldırdı. İki intihar eylemcisinin eski emniyet binasını ele geçirdi ve bunun üzerine güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışma çıktı. Gece yarısı saldırıya geçen IŞİD’in Kerkük’teki “uyuyan hücreleri” de bombalı üç araçla farklı semtlerde eylemler gerçekleştirdi. Örgüt ayrıca, Kerkük’ün kuzeyindeki elektrik santralına yönelik saldırı düzenledi. Tesisin 13 çalışanı öldü.

Yerel medya, intihar saldırılarının polis karakolları ve bir elektrik istasyonuna yapıldığını, güvenlik güçlerinin IŞİD militanlarını geri püskürttüğünü bildiriyor. Bir yerel televizyon, kentin üstünden siyah dumanların yükseldiği ve otomatik silah seslerinin duyulduğu görüntüleri ekrana getirdi.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yayın yapan El Sumeria gazetesi, polisin bir intihar saldırganını öldürdüğünü, diğer üçünün ise kendini havaya uçurduğunu aktardı. Bombalı saldırı ve çatışmalarda ölen ya da yaralanan olup olmadığına ilişkin henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. Kent sakinlerinin güvenliğinin sağlanması için gece başlatılan sokağa çıkma yasağı ise devam ediyor.

Arap, Kürt ve Türkmen halkın yaşadığı Kerkük kentinin güvenliğini Peşmergeler sağlıyor. Kentin 55 kilometre güneyinde IŞİD’ın elindeki Havice ilçesi bulunuyor. Kaynak: Milliyet

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*