Adet dönemini nasıl geçirmeli?

SAĞLIK: Adet dönemini nasıl geçirmeli?

Adet dönemi kadınlar için oldukça zor bir zaman. Bu günleri daha kolay ve pozitif geçirebilmek için dikkat edilmesi gerekilen birkaç husus var.

Her ay bizi yoran, yıpratan, vücuttaki değişikliklerle dengesizleştiren malum günlerde nasıl davranmalıyız?

1. Zamanını bilin

Adet sancılarına, cit bozukluklarına ve ruhsal dalgalanmalaa hazır olmak için yapılabilecek en önemli şey, adetin ne zaman başlayacağını bilmek. Bu yüzden bedeninizin gösterdiği değişimlere dikkat etmekte ve aylık döngünüzü takvime kaydetmekte fayda var.

2. Düzgün beslenin

Adet boyunca karbonhidrat açısından yoğun besinler tüketmek ihtiyacı hissetsekse vitamin ve mineral dengesine özen göstermemiz gerektiğini unutmamalıyız. Bu günlerin sonunda alınmış binlerce kalori ve sindirilmesi gereken işlenmemiş şekerlerin acısı sonra çıkacaktır.

Adet döneminde ne yemeli?

3. Alkolden uzak durun

Alkol adet semptomlarını ağırlaştırır. Göğüs hassasiyetini arttırmasının yanı sıra, kan şekerini düşürür ve bedenin daha yorgun hissetmesine sebep olur.

4. Cildinize daha özenle bakın

Adet dönemindeki hormonal dalgalanmalardan etkilenmeyecek cilt yok gibidir. Bu günlerde cildinize uygun bakım ve maskeleri itina ile uygulamak süreci daha kolay geçirmenizi sağlar.

5. Sınırlarınızı bilin

Vücudunuzu dinleyin. Onu en iyi tanıyan sizsiniz. Ağrı, kasılma ve benzer semptomlara karşı neyin ne kadar iyi geldiğini zaman içinde değerlendirip ona göre hareketlerinizi tayin edin. Kaynak: Milliyet

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*