Musul operasyonu başladı

GÜNDEM: Musul operasyonu başladı

IŞİD vuruluyor… Gece saat 01.40’ta tüm dünyaya ilan edilen harekâtta, 30 binden fazla asker Irak’ın en büyük ikinci kentini terör örgütü IŞİD’den kurtarmak için ilerliyor.

Peşmerge güçleri doğu cephesinden, Irak ordusu ve diğer güçler ise güneyden top atışlarıyla saldırıyor. IŞİD militanları ağır silahlarla karşılık veriliyor. Peşmergenin ilerlediği doğu cephesinde yedi köy IŞİD’den geri alındı.

Operasyonun kritik üssü doğudaki Zertek Dağı’na bir grup Amerikan askeri geldi. Dağın eteklerinde ortaya çıkan IŞİD’e ait üç araç, anında vuruldu.

10. 25 : Anadolu Ajansı, peşmerge güçlerinin Hamdaniye ve Bartilla yolu üzerindeki Tercele, Basahra, Küçük Bedene, Büyük Bedene, Kebervi, Baskelan ve Şeyh Emir köylerini IŞİD’den aldığını duyurdu.

10.00 : Bedene Köyü’ndeki çatışmalar sırasında intihar saldırısı düzenlemek isteyen iki canlı bomba öldürüldü.

09.55 : IŞİD’in elindeki Başehre Köyü peşmerge güçleri tarafından kurtarıldı.

09.50 : Reuters haber ajansı, Türk ordu kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin Başika kampında eğittiği 1500 Sünni gücün operasyona katıldığını son dakika olarak geçti.

09.40 : Doğu cephesindeki Kermeles Köyü’nde canlı yayında güçlü bir patlama oldu. Uçakların IŞİD mevzilerini bombaladığı tahmin ediliyor.

09.05 : Zertek Dağı’nda üç aracın bir anda ortaya çıkması paniğe yol açtı, IŞİD’e ait olduğu sanılan araçlar bombalandı.

08.35 : Televizyon ekranlarına yansıyan görüntülerde, roket atışları net şekilde görünüyor.

08.25 : Doğan Haber Ajansı, operasyonun kritik üssü Zertek dağına, bir grup Amerikan askerinin geldiğini bildirdi.

07.30 : Türkiye’nin Başika kampında eğittiği Sünni güçler Ninova Bekçileri 2 bin kişilik kuvvetle operasyona katılıyor. Grup, Haşdi Vatani adını operasyondan birkaç gün önce adını değiştirmişti.

06.40 : ABD’nin başını çektiği koalisyon uçakları, Musul’un doğu cephesinde IŞİD hedeflerini bombalıyor.

05.45 : Anadolu Ajansı, Zertek Dağı’nda ABD topçu birliklerinin de IŞİD’le çarpıştığını aktardı.

04.40 : ABD Savunma Bakanı Ash Carter, uluslararası IŞİD karşıtı koalisyonun Irak’ın operasyonuna destek olmaya hazır olduğunu belirterek, “Bu, IŞİD’in uzun süreli yenilgisini sağlamak için kararlı bir an” dedi.

02.40 : Operasyona katılan Peşmerge güçlerinin stratejik Zertek Dağı’nda harekete geçtiği bildirildi.

02.00 : ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, “Bu tarihi operasyonda sizin yanınızda olmaktan gurur duyuyoruz” diye tweet attı. McGurk, Musul’ın IŞİD’in egemenliği altında karanlık iki yıl geçirdiğini belirtti.

01.40 : Irak Başbakanı Haydar El İbadi, 10 Haziran 2014’ten bu yana terör örgütü IŞİD’in işgali altında bulunan Musul’u kurtaracak operasyonun başladığını dünyaya duyurdu.

Günlerdir beklenen Musul operasyonu, gece yarısı saat 01.40’ta başladı. Televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında operasyonun başladığını duyuran Irak Başbakanı Hayder El İbadi’nin yanında genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları da hazır bulundu. İbadi açıklamasında, “Zafer vakti geldi çattı ve Musul’u kurtarma operasyonu başladı” dedi. Musul halkına seslenen İbadi, “Sizi IŞİD teröründen ve şiddetinden kurtarmak için bu şanlı operasyonun başladığını açıklıyorum” ifadesini kullandı.

Başbakan İbadi’nin verdiği bilgiye göre, Musul’a sadece Iraklı asker ve polisler girebilecek. Türkiye’nin itiraz ettiği Şii güçler halihazırda Musul’un içine girmeyecek.

İbadi açıklamasında, operasyona katılacağı belirtilen ve tüm hazırlıklarıyla cephelere konuşlandırılan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerinden, Türkiye’nin eğittiği Musullu yerel güçlerden oluşan Ninova Muhafızları’ndan ve Şii milis gücü Haşdi Şabi’den söz etmedi.

İbadi tarhi açıklamayı yaparken yanında ülke Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi başta olmak üzere dokuz üst rütbeli subay yer aldı.

Türkiye’nin Başika askeri kampında eğittiği Sünni unsurlar, Musul’a doğudan saldıran Peşmerge güçleriyle birlikte cephede. Reuters haber ajansı, Türk ordu kaynaklarına dayandırdığı haberinde, 1500 Ninova Muhafızı’nın operasyona katıldığını bildiriyor. Zertek Dağı’nda çok sayıda ABD askeri konuşlandı. ABD topçu birlikleri, Musul Ovası’nı ağır toplarla vuruyor.

Hazer cephesinde 18 bin peşmerge gücü havan atışlarıyla ilerliyor. Musul yakınlarındaki köyleri elinde tutan IŞİD teröristleri ise peşmergelere ağır silahlarla karşılık veriliyor. Hazer cephesinden ilerleyen güçlerin ilk hedefi Hristiyanların yoğun yaşadığı Hamdaniye ilçesini kurtarmak.

ABD’nin başını çektiği koalisyon güçleri, IŞİD hedeflerini geceden bu yana bombardımana tutuyor. IŞİD üyeleri, koalisyon uçaklarının görüş alanını daraltmak için Musul’un çevresine kazdıkları hendeklerde yer alan ham petrolü ateşe verdi. IŞİD teröristleri ayrıca lastikler yakıyor. Musul çevresinde gökyüzünde simsiyah bulutların oluştu.

Eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi, Türkiye’nin Musul yakınlarındaki Başika askeri kampında eğittiği güçlerin operasyona katıldığını söyledi. Geçen hafta Haşdi Vatani olan adını değiştiren grup, Peşmerge ile birlikte doğu cephesinde IŞİD’le çarpışıyor. Komutan Nuceyfi 2 bin Sünni unsurun cephede olduğu bilgisini veriyor ancak Reuters’ın Türk ordu kaynaklarına dayandırdığı haberine göre cephede 1500 Ninova Muhafızı var.

Eski Musul Valisi Nuceyfi’ye göre operasyonun birkaç aşamadan oluşacak. İlk etapta kentin güney, doğu ve kuzey bölgelerindeki Peşmerge güçleriyle Irak ordusu ortak hareket ederek, kent çevresindeki Tilkef, Hemdaniye ilçeleriyle, Bertilla ve Başika kasabalarını kurtaracak.

2013 yılında Irak’ta eski başbakan Nuri El Maliki, üçüncü bir dönem için daha işbaşına gelmeye çalışıyordu, ancak hem ülkesinde hem de yurtdışında Şii çoğunluğu kollayan Sünnileri ise dışlayan kutuplaştırıcı politikalar izlemekle suçlanıyordu.

2014’ün başlarında IŞİD zaten komşu Suriye’de bir üs kurmuş, Iraklı Sünnilerin merkezi Anbar vilayetine de girmişti. IŞİD, Musul’da Irak güvenlik güçleriyle çatışmalara başladı. İki Musul’un kuzeyindeki El Kahire’ki istihbarat merkezine intihar saldırısı düzenledi. Doğudaki Muktediye’de iki bombalı araç saldırısında 5 kişi öldü.

Musul’un kuzeyindeki Yermuk bölgesi dahil IŞİD kentin bir bölümünde elektriği kesti. IŞİD kentin kuzeydoğusunda Irak güçleriyle çatışmaya girdi. Siviller kaçmaya başladı. Gece başlayan çatışmalar yoğunlaştı. Hastane ve Ninova Hükümet binası IŞİD’in kontrolüne geçti. Musul’un bağlı olduğu Ninova Valisi Nuceyfi seferberlik çağrısı yaptı.

IŞİD gün ortasında Musul Havaalanı’nı ele geçirdi. Musul’daki Nakşibendi Ordusu’nun da desteğiyle örgüt tüm şehri kontrol etmeye başladı. Irak güvenlik güçleri kentten kaçtı. Kayyare Hava Üssü de IŞİD’in eline geçti. IŞİD militanları bölgeyi terk eden Irak kuvvetlerinin arkalarında bıraktıkları çok sayıda silahı ele geçirdi, bankalardan yüz milyonlarca dolar yağmaladı, yüzlerce tutsağı cezaevinden çıkardı, keyfi idamlara ve kafa kesmelere başladı.

İşgalden bir gün sonra Musul’dan 500 bin kişi kaçtı. 300 bin kişi Kürt bölgesine sığındı. Kürdistan Bölgesel Kürt Yönetimi, Musul sınırında 30 bin, Kerkük ve Germiyan bölgelerinde ise 20 bin peşmergeyi ağır silahlarla alarma geçirdi. Saddam Hüseyin’in memleketi Tikrit IŞİD’in eline geçti. IŞİD Bağdat’a 110 km uzaktaki Samarra’ya doğru ilerlemeye başladı. IŞİD Musul’daki Türk Konsolosluğu’nu basıp 49 Türk’ü rehin aldı.

Kürt peşmergeler, ABD işgalinden beri statüsü henüz belirlenmemiş olan Kerkük’ün kontrolünü IŞİD’den korumak bahanesiyle ele geçirdi. Irak Ordusu Tikrit’i IŞİD’den geri aldığını açıkladı. Kaynak: Milliyet

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*