Rusya ile ilgili gelişmeler

DÜNYA: Rusya Suriye’de artık kalıcı

Rus lider, Moskova’nın Himeymim Üssü’nü süresiz kullanmasını onayladı. Anlaşmayla Rus uçakları ve askerleri Akdeniz kıyısındaki üsse tamamen yerleşiyor.

Rusya, Suriye’de kalıcı olmak için resmi adımı attı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın Beşar Esad’ın kalesi Lazkiye’de bulunan Himeymim Hava Üssü’nde uçak ve askerleri süresiz konuşlandıracak anlaşmayı imzaladı.

Rusya ile Suriye hükümeti arasında 26 Ağustos 2015’te imzalanan anlaşma, önce parlamentonun alt kanadı Duma, daha sonra üst kanadı Federasyon Konseyi tarafından bir hafta içinde onaylanmıştı. Anlaşmaya göre, Rusya üssün kullanımı için Suriye’ye herhangi bir ücret ödemeyecek. Üsse yerleştirilecek uçak, personel ve teçhizat Rusya tarafından belirlenecek.

Himeymim Üssü’ne getirilecek eşyalar vergiye ve gümrük kontrolüne tabi olmayacak. Burada görev yapacak Rus personel ve aileleri, diplomatlara benzer ayrıcalık ve dokunulmazlığa sahip olacak. Suriye, faaliyetlerinden ötürü Rusya’ya ve görevli personeline herhangi bir dava açmayacak.

Rusya son dönemde yaptığı hamlelerle Suriye’de askeri varlığını kalıcı hale getiriyor. Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Nikolay Pankov 10 Ekim’de yaptığı açıklamada, ülkesinin Suriye’nin Tartus şehrinde kalıcı donanma üssü kuracağını söylemişti. Ekim ayı başında ise, Rusya’nın S-300 füze bataryaları Akdeniz kıyısındaki Tartus’ta yer alan donanma üssüne yerleştirilmişti. Moskova yönetimi, halihazırda Şam rejiminin en önemli destekçisi konumunda ve Beşar Esad’ın koltuğunu korumasında en etkili rolü oynuyor. Kaynak: Milliyet

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*