Ekim Ayı Meclis Toplantısı İki Oturumla gerçekleşti

BEŞİKTAŞ: Meclis yapıldı, bütçe görüşüldü

Beşiktaş Belediyesi 2017 bütçesi için görüşmelerini tamamladı. Meclis toplantısında Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, konuyla ilgili bir açıklama yaptı:

Bütçe siyasetin ana unsurur, bütçe siyasetin kendisidir aslında. bize verilen emanet bir nevi siyasi emanettir, oradaki tercihiniz hangi kaleme hangi harcamalarla ortaya koyduğunuzdur. En temel unsurdur.

sağlıklıbir bütçeye sahip değildir belediyele, eleştirilecek çokşey bulunabilir, yapısal bozouluk var, eksiklikler hatalar, yanlışlıklar var. Yerel yönetimler ne kadar eksik bozukbütçe üzerinde görebilirsiniz.

14 yıldır zayıfladığını yerel yönetimlerden gelen bir iktidar olmasına rağmen… Bütçe gelirlerindeki istikrar için, emlak vergileri… baştan sona hata. gerçek dışı. bir yalanın içindeyiz. Belediyelerin vergi gelirlerinde sorun var, yetkilerinde sorun var.

Beşiktaşı kim yönetiyor, yetkiniz bir belediye konusunda hükümetin siyasetine de uygun olarak hükümetin yanlışlarına söylediğimiz kadar doğrularını da söyleme sorumluluğu ile karşı karşıyayız, kardeşlik barış için attığımız adımlara özgürlükçü bir yaklaşımla Hakkari Belediye ile kardeş belediye olduk. Devletin valisi gözetiminde hepsinin bilgisi dahilinde mensubu olduğum partinin onayı desteğiyle hizmetler yaptık. Beşiktaş Caddesi yaptık. Burada da yaptık. Barış sokağı dedik. Beşiktaş halkını temsil ederek oy birliğiyle karar verildi.
İBB meclisi başkanın talimata rağmen isimlere ilişkin siyasi yaklaşımını etmesine rağmen reddetti.

Aslolan hukuktur, kamu vicdanidir

Yaptığımız isim değişikliği bile reddeden oybirliğiyle aldığımız karar rağmen imar politikalarımıza da red oyu verildi.

siyaset beşiktaşta şekillenmiyor, beşiktaşa dair üst siyaset var. Ihlamurla ilgili karar veriliyor, dava açılıyor. bakana gidiyorum. demek ki tek bazenbiz belirlemiyoruz Beşiktaş’ın kaderini. Demokrasiye uygun olmayan paydaşlarımız var.

Engeller ile karşılaşıyoruz

1 mkarelik alan yapmadan sadece tenteler ile 1 liradan çay satarak hizmet götürelim dedik sahilde. Boğaziçi İmar Müdürlüğü, her türlü rezaleti yapan ve özel kaçağa göz yuman Boğaziçi İmar Müdürlüğü ve İBB belediyesi, kamu hizmeti yapacak olan belediyenin izin verdiği prefabriki bile yıktı.

Bütçe oluşumu bu zorluklara rağmen oluyor, sosyal tessi yapma olağı veriyor ama yasal meşru yetkilerinize rağmen bir engelle karşılabiliyorsunuz. Sırf kötülemek maksadıyla bir siyaset dillendirmeyeceğimi kamuoyu biliyor. Allah rızası için söylüyorum Halkın rızası için söylüyorum. İftar çadırımızı bile yıkmaya geldiler.

Belediyecilik namusu timsaliyiz

Beşiktaş’ta imarı durdurmuş durumdayız. biz burada devrim yapıyoruz. 3 yılda bir mahallede verilen ruhsat sayısı kadar çalışma yapılıyor. Ihlamur dere boyu, ortaköy, dereboyu, mecidiye, yıldız mahallesi… imara açtığım zaman orayı tahmin bile edemezsin yıkılır yapılır bambaşka bir şehir ortaya çıkar tasavvuru doğru yapın şehir kimliğinin değişeceği her tarafın inşaat haline geleceği, inşaat ve kötü bir sirkülasyon ortaya çıkacak. Parsel büyük, tek bina uygulamasında insan sirkülasyonu, araçların sirkülasyonu, mikser sirkülasyonu… inanılmaz karmaşık bir şehir düzenine taşır bizi…

Belediye devir alırken 30 civarında borcu vardı. İskan hariç ciddi miktarlarda para hiç almadık. İmar bölümünde kilitlenmiş bir yapıdan söz ediyoruz. 60 küsür inşaat var ilçemizde . Herhangi bir ilçeode mahallede gerçekleşen inşaat sayısı düzeyinde.

Geçmiş bütçelere bakın, işçilerimize yüzde yüze yakın artırmışız. 3,5 milyon tl extra para ödüyoruz. 1,85 milyon tl si temizlik işçilerine fazla para ödüyoruz. biz Beşiktaşı temizliyoruz, ibb parklarını da biz temizliyoruz diğer alanları da biz temizliyoruz. Maliyetlerimiz fevkalede yüksek.

Yetki devri

CHP ve MHP gruplarının belediye birliğinde yaptığı uzlaşma neticesi grupbaşkan vekillerinin de mutabık kaldığı bildirim neticesinde yetki devrinin olacağı bilgisi geldi.
Biz bütçe tasarlarken bunu dikkate almadık.

vergilerde yetki devri gerçekleşecek, şehrimizin vergilerini biz koyacağız. Beşiktaş gerçeğine uygun vergilendirmesini yapacağız. Para burada ikinci unsur.

Bir yere kadar dayandım

imar konusunda bir yere kadar dayandım. Beni rahatsız edecek bir tavırla hareket etmedi meclisim. Sıkıntı yaratmadı. Teşekkür ediyorum. Ancak ben de insanım saldırılar ithamların arkasında en çok bu var… Okulları yapayım dedim, (bağışçısı var altı otopark olacak şekilde), 2 yıl önce, bu bile engellendi.

Festivaller için bütçemizin yüzde 1 veya 1,5 unu ayırmışız. sponsorlarla yapıyoruz. çoğunluğu sponsorlarla yapılıyor. Böyle ciddi rakamlar ayırmıyoruz. bizim siyasetimizin en temel göstergesidir kültür bütçemiz…

Bu yıl çok önemli projeleri hayata geçireceğiz. Levent Kültür Merkezini bitiriyoruz. Hastaneyi bitiriyoruz. inşaatımız sürüyor. Bakanlığın iznini bekliyor eskiden tabi böyle yoktu.
2017 Ihlamura giriyoruz UKOME’den onay bekliyoruz. Şair Nedim ve Nüzhetiye için caddeyi planladık. Gerekirse bütün cadde trafiğe kapatalacak. Yeni bir Ihlamur çıkarmak istiyoruz.
Tüneller metro geliyor.
2017 Ortaköy Kültür Vadisi ihale edilecek. İBB nin çok önemli yetkileri var bu konuda.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*