Esad Rusya'nın Türkiye'yi değiştirmesini umuyor

DÜNYA: Esad Rusya’nın Türkiye’yi değiştirmesini umuyor

Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda’ya konuşan Şam rejimi lideri, Ankara’nın Suriye politikasını Moskova ile varacağı uzlaşma ile değiştirebileceğini söyledi. Esad, Rusya’nın Türkiye’yi değiştirmesini umuyor
İç savaş ülkesi Suriye’de rejimin lideri Beşar Esad, Komsomolskaya Pravda gazetesine tamamı yarın yayınlanacak bir röportaj verdi.

Rusya ve Türkiye arasındaki yakınlaşmaya değinen Esad, Moskova’nın Ankara’nın Suriye politikasını değiştirmesini umuyor.

Ülkesinin yalnızca Rusya ve Türkiye arasında varılacak uzlaşmadan umutlu olduğunu belirten Esad’a göre, yeni dönemde Ankara’nın yaklaşımı değişebilir.

Rusya, halihazırda Suriye’deki Şam rejiminin en güçlü destekçisi konumunda ve son bir haftada attığı adımlarla ülkeye kalıcı olarak yerleşiyor.

Beşar Esad’ın mutlak şekilde iktidarı bırakmasını isteyen Ankara ise, 24 Kasım 2015’te sınır ihlali yapan Rus uçağının düşürülmesi sonucu köprüleri attığı Moskova ile ilişkileri onarıyor.

İki ülkenin Suriye krizindeki pozisyonu farklı olsa da ekonomik ve enerji işbirliği anlaşmaları peş peşe imzalandı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Ağustos’ta St. Petersburg’da Rusya lideri Vladimir Putin’le buluştu. Putin ise, hafta başında İstanbul’da Erdoğan’la görüştü. Liderler, Ağustos ayında yaptığı açıklamalarda ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını söylemişti. Kaynak: Milliyet

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*