Türkiye ile doğrudan görüşmedik

DÜNYA: ABD: Türkiye ile doğrudan görüşmedik

Yaklaşan Musul operasyonuna kimlerin katılacağına Bağdat yönetiminin karar vereceğini yineleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, son sözü Irak Başbakanı İbadi’nin söyleyeceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Musul’un geri alınmasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türk güçlerinin de yer alması konusunda ısrarlı olduğunu hatırlatarak, “Olası bir Türk rolüyle ilgili Erdoğan ile görüşüyor musunuz?” sorusuna Kirby, “Operasyon hakkında Türkiye ile doğrudan temas halinde değiliz. Bir kez daha söyleyeyim; Musul’un kurtarılması kampanyası bir Irak planı. Bu operasyona katılacak güçlerin bileşimine Irak hükümeti karar verecek, ABD yönetimi değil. Bunu biz belirlemiyoruz ve düzenlemiyoruz. Bu Başbakan İbadi’ye kalmış bir şey” yanıtını verdi.

Kirby, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Türk askerinin operasyonda yer almasına olumsuz baktığının hatırlatılması üzerine, “Bu Türk ve Irak hükümetleri arasında, bizim de konuşarak çözüme varmalarını desteklediğimiz bir sorun” diye konuştu.

Kirby, “Musul’un kurtarılmasında Türkiye’nin yardımcı olabileceğini düşünüyor musunuz?” sorusuna ise şun yanıtı verdi: “Askeri konular konusunda varsayımlarda bulunmayacağım. Bizim odaklandığımız konu, ki burada Amerikan ordusu adına da konuşamam, Musul’u özgürleştirme çalışmalarında Irak hükümetine destek vermede üzerimize düşeni yapıyor olmak. Güçlerin bileşimi, operasyonun nasıl ortaya konacağının planı Irak’a bağlı. Bu karar verme sürecinde, biz de Başbakan İbadi’ye olan desteğimizi sürdürüyoruz.”

Sözcü Kirby, operasyonu Irak hükümetinin yöneteceğini ifade ederek, “Operasyon hakkında Türkiye ile doğrudan temas halinde değiliz” dedi. Kirby, dolaylı görüşme olup olmadığı konusunda bilgi vermedi. Kirby, basın toplantısında, Irak’ın komşularının Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini de bir kez daha dile getirdi. Kaynak: Milliyet

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*