Fuhuş kartviziti dağıtanlar yandı

AKTÜEL: Fuhuş kartviziti dağıtanlar yandı

Daha önce tutuksuz yargılanan ve para cezasıyla kurtulan kartvizit dağıtıcıları, yeni hazırlanan kanun tasarısıyla hapse atılacak.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekipleri tarafından bu yıl telefon numaraları ve fotoğrafların bulunduğu, fuhuş içerikli kartvizitleri dağıttıkları tespit edilen 122 şüpheli hakkında adli ve idari işlem yapıldı. Ankara polisi, söz konusu 122 şüpheliyi 10 ay içerisinde yakaladı.

Ekipler, kartvizitleri yerlere atan kişiler hakkında cumhuriyet savcısının talimatıyla, kartvizit üzerindeki numara sahibine ve kartı dağıtan kişiler hakkında ‘fuhşa aracılık ve müstehcenlik’ suçundan işlem yapıyor.

Bazı durumlarda ise ortada suç olmadığını belirten adli makamlar şüpheli hakkında idari işleme hükmediyor. Kartvizit üzerinde telefon numarası bulunan şahsın fuhuşu kendisi yaptığının veya kartvizitleri dağıtan kişinin bu iş karşılığında para aldığının belirlendiği takdirde konu zabıta ekiplerine devrediliyor.

Zabıta ekiplerince şüpheliler hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nda yer alan ’emre aykırı davranış’, ‘rahatsız etme’ ve ‘çevreyi kirletme’ veya ‘afiş asma’ya muhalefetten idari para cezası kesiliyor.

Yaptıkları eylem neticesinde tutuksuz yargılanan ya da para cezasına çarptırılan şüphelilere, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun tasarısı taslağının yasalaşmasıyla cezaevi yolu açılacak.

Yeni düzenlemeye göre, Türk Ceza Kanununun (TCK) 227’nci maddesinin birinci fıkrasına eklenen hükümle çocuklara, ikinci fıkrasına eklenen hükümle yetişkinlere fuhuş amaçlı hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri veren, dağıtan veya yayan kişilere hapis cezası verilebilecek. Kaynak: Milliyet

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*