Kodlama eğitimi

EĞİTİM: “Yarını kodlayanlar” projesi hayata geçiriliyor

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği’nin işbirliğiyle hayata geçen “Yarını Kodlayanlar” projesi ile çocuklara yönelik kodlama eğitimlerine başladıklarını aktaran Türkiye Vodafone Vakfı Başkan Yardımcısı Gizem Keçeci, Dünya Kız Çocukları Günü vesilesi ile yaptığı açıklamada “Ülkemizde dijital neslin yetişmesine katkıda bulunmak üzere Dijital Kalkınma Seferberliği başlattık. Bu seferberlik teknoloji tüketen değil teknoloji üreten bir nesil yetiştirmek için çok önemli bir adım. Seferberliğin önemli bir ayağı da kız çocuklarına yönelik kodlama eğitimi verilmesiydi. Projenin ilk etabında 232 kız çocuğumuz için kodlama eğitimleri verilmeye başlandı. Projeyle Türkiye’nin dijital geleceğinde kız çocuklarımızı da söz sahibi yapmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

11 Ekim 2016 – Teknolojiyi hayatın hizmetine sunarak toplumsal gelişimin ve değişimin öncüsü olma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Türkiye Vodafone Vakfı’nın ekonomik ve sosyal kalkınmaya destek olma hedefiyle başlattığı ‘Dijital Kalkınma Seferberliği’ doğrultusunda kız çocuklarına yönelik de kodlama eğitimlerine başlandı. Türkiye Vodafone Vakfı’nın Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiği kodlama eğitimi projesi, 7-14 yaş aralığında olan ve kodlamaya ilgi duyan tüm öğrencilere açık olarak sürdürülüyor.

“Projemizin önemli bir ayağı da kız çocukları olmaya devam ediyor”

Dijital bağlantılı Türkiye’nin mimarları arasında kadınların da olması gerektiğini vurgulayan Türkiye Vodafone Vakfı Başkan Yardımcısı Gizem Keçeci, 11 Ekim’de kutlanan “Dünya Kız Çocukları Günü” vesilesiyle yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye’nin Dijital Dönüşümüne liderlik etmeyi hedefleyen bir şirket olarak, ülkemizde çocukların dijital kültürle yetişmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Kodlama bilen çocuklar, Türkiye için hedeflediğimiz Gigabit Toplumunun hem mimarları hem de aktörleri olacak. Dünyada da çocukları dijital geleceğe hazırlamak konusunda ciddi bir rekabet söz konusu. Vodafone olarak, biz de ülkemizde dijital neslin yetişmesine katkıda bulunmak üzere yaklaşık 4 ay önce Dijital Kalkınma Seferberliği ilan ettik. Projemizin önemli bir ayağını da kız çocuklarına yönelik eğitim verilmesi olarak açıkladık. Kodlama eğitimleri sayesinde ‘teknoloji tüketen’ değil ‘teknoloji üreten’ bir nesil yetiştirmeyi hedefliyoruz. Araştırmalara göre, bugün BT işletme teknisyenlerinin sadece %30’u, BİT yöneticilerinin sadece %15’i ve BT strateji ve planlama uzmanlarının sadece %11’i kadın. Biz bu oranların artırılması ve kız öğrencilerin bilişim ve teknolojiyi kariyer planları arasına almaya teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Kodlama eğitimlerinin ilk etabında 232 kız öğrenciye kodlama eğitimi verdik. Diğer yandan Habitat Derneği, Mardin ve İstanbul’daki her bir merkezinde de kız çocuklarına özel eğitimler veriyor. Hedefimiz, 2 ayda 5 ilde toplam 1.000 çocuğa ulaşmak. Bu eğitimler sayesinde çocuklarımız sadece teknoloji tüketicisi olmayıp yeni teknoloji ya da dijital eser yaratmanın yollarını öğrenecek. Türkiye’yi dijital geleceğe kız çocukları ile taşıyacağımız inancıyla çalışmalarımıza hızla devam ediyor, bu vesileyle tüm kız çocuklarımızın Dünya Kız Çocukları Günü’nü kutluyorum”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*