Clinton: "Suriye'deki Kürtleri silahlandırmayı düşünürüm"

DÜNYA: Clinton: “Suriye’deki Kürtleri silahlandırmayı düşünürüm”

ABD başkan adaylarının ikinci kez bir araya geldiği tartışma görülmemiş sertlikte geçti. Münazarada Türkiye’yi yakından ilgilendiren Suriye meselesine de yer verildi. Clinton, Başkan olursa, terör örgütü PYD’yi kastederek, “Suriye’deki Kürtleri silahlandırmayı düşünürüm” dedi.

ABD’de başkanlık seçimlerine bir ay kala Demokratların adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçilerin adayı işadamı Donald Trump’ı karşı karşıya getiren canlı yayın, son yılların en sert tartışmalarından birine sahne oldu. Adayların canlı yayının başında el sıkışmadığı gözlendi. CNN kanalının anketine göre ise, ülkenin kilitlendiği tartışmayı bir kez daha Clinton kazandı.

8 Kasım’daki seçimler öncesinde adaylar Minnesota eyaletindeki Washington Üniversitesinde ikinci kez canlı yayında karşı karşıya geldi. Tartışmanın başından sonuna kadar hemen her konuda birbirlerine ağır ithamlarla yüklenen iki başkan adayı, 1,5 saat süren canlı yayında salonda bulunan konukların yönelttiği ve sosyal medyadan gönderilen soruları yanıtladı.

Tartışmanın ilk bölümüne, geçen cuma günü medyaya düşen ve Trump’ın 2005 yılında içinde kadınlarla ilgili müstehcen ve aşağılayıcı ifadelerinin yer aldığı video damgasını vurdu. Clinton, rakibinin kadınlar ve farklı etnik kimliklere mensup insanlarla ilgili birçok kez benzer ifadeler kullandığını ve özür dilemediğini hatırlatarak Trump’ın alternatif bir evrende yaşadığını ve onun ırkçı bir yalancı olduğunu söyledi.

Buna karşılık Trump, sözlerinden dolayı bir kez daha özür dilerken, Clinton’a eşi Bill Clinton’ın başkanlığı döneminde Beyaz Saray’da yaşanan ‘Monika Lewinsky skandalı’ ile yüklendi.

HAPİSLE TEHDİT ETTİ

Clinton’a elektronik postaların silinmesi olayı üzerinden ithamlarda bulunan Trump, konunun çok ciddi olduğunu ve Clinton’ın açık bir şekilde suç işlediğini ileri sürdü. Başkan olması halinde konuyla ilgili özel bir yargıcı görevlendireceğini anlatan Trump, Beyaz Saray’da olması halinde Clinton’ın hapse gireceğini söyledi.

Trump, Bill Clinton’ı tacizle suçlayan kadınlarla canlı yayın yaptı. Trump’ın uzun yıllardır vergi ödemediği iddiasını bir kez daha yineleyen Clinton da “Bugüne kadar hiçbir Cumhuriyetçi için ‘Başkanlığa ehil değil’ dememiştim ama Trump için diyorum” ifadesini kullandı.

Trump ise Clinton’ın sırtını Wall Street şirketlerine dayamış bir aday olduğunu ve büyük firmalardan elde ettiği haksız desteklerle kampanyasını sürdürdüğünü savundu.

“SURİYE’DEKİ KÜRTLERİ SİLAHLANDIRMAYI DÜŞÜNÜRÜM”

Suriye ve özellikle Halep’teki dramı önlemek için ne yapacakları şeklindeki soruya Clinton, daha önce olduğu gibi yine ‘uçuşa yasak bölge’ ve ‘güvenli bölge’ önerilerini tekrarlayarak cevap verdi.

Halep’teki saldırılardan en fazla Rusya’yı sorumlu tutan Clinton, Amerikan askerlerinin Suriye’de savaşmasına karşı olduğunu vurguladı. Clinton, Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı savaşan Arap’ları ve Kürt’leri ABD’nin daha fazla silahlandırması gerektiği değerlendirmesini yaptı.

Clinton, Başkan olursa, terör örgütü PYD’yi kastederek, “Suriye’deki Kürtleri silahlandırmayı düşünürüm” dedi.

Aynı soruya Obama yönetiminin Suriye politikasını eleştirerek cevap veren Trump, Halep’le ilgili somut bir öneri getirmezken, “Esad, Rusya ve İran IŞİD’e karşı savaşıyor. Bizim zayıf dış politikamız sayesinde şimdi üçü bize karşı bir araya geldi” yorumunu yaptı.

Trump’ın, kendi başkan yardımcısı adayı Mike Pence’in Suriye ile ilgili bir sözü hakkında “Buna kesinlikle katılmıyorum” demesi dikkati çekti.

CLINTON’DAN MUHAMMED ALİ ÖRNEĞİ

Ülkedeki müslümanlarla ilgili bir soru üzerine Clinton, “Bu ülkede George Washington’dan beri Müslümanlar var ve onların arasında Muhammed Ali gibi unutulmaz başarıları olan birçoğu da var” diyerek başkanlığı döneminde Amerikalı Müslümanların ülkede eşit bireyler olarak yaşayacakları sözünü verdi.

IŞİD’le mücadele eden koalisyonun birçok Müslüman üyesi olduğunu ve bu ülkelerle birlikte teröre karşı mücadele verdiklerini vurgulayan Clinton, “Trump’ın Müslümanlarla ilgili sözleri, IŞİD gibi terör örgütlerine bir hediyedir ve kendilerine daha fazla üye kazandırmak için kullandıkları bir malzemedir” dedi.

Kendisine “Müslümanları ABD’ye almayalım” sözleri hatırlatılan Trump ise özellikle Suriye gibi ülkelerden ABD’ye gelecekler için çok güçlü güvenlik kontrolü yapılması gerektiğini savunarak “Müslümanlar bir şey gördüklerinde bunu (yetkililere) ihbar etmeli, etmedikleri zaman sorunlar ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Radikal İslami terör kavramını bir kez daha kullanan Trump, ABD Başkanı Barack Obama ve Clinton’ı bu kavramı kullanmaktan imtina etmekle suçladı. Clinton ise “Bizim savaşımız İslam’la değil” diyerek kendisinin şiddet içeren cihatçı terörizm kavramını tercih ettiğini belirtti.

Clinton ile Trump’ı bir araya getirecek son tartışma programı, 19 Ekim Çarşamba günü Las Vegas kentinde Nevada Üniversitesinde gerçekleştirilecek. Kaynak: Milliyet

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*