Avrupa Birliği’nin (AB) mülteci krizi nedeniyle yeni oluşturduğu Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Ajansı, Bulgaristan’ın Türkiye sınırında göreve başladı. Bulgaristan ile Türkiye arasındaki Kapitan Andreevo, sınır kapısında perşembe günü düzenlenen katılan AB’nin İçişlerinden Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos “AB sınırlarını korumak bizim ortak sorumluluğumuz” dedi.

DÜNYA: Türkiye sınırında AB koruması

Avrupa Birliği’nin (AB) mülteci krizi nedeniyle yeni oluşturduğu Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Ajansı, Bulgaristan’ın Türkiye sınırında göreve başladı.

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki Kapitan Andreevo, sınır kapısında perşembe günü düzenlenen katılan AB’nin İçişlerinden Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos “AB sınırlarını korumak bizim ortak sorumluluğumuz” dedi.

Avramopoulos, sınır koruma teşkilatı Frontex’in bugünden itibaren Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Ajansı adı altında faaliyet göstereceğini söyledi.

Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Ajansı Genel Müdürü Fabrice Leggeri de yeni kuruluşun Frontex’ten daha iyi ve güçlü donanıma sahip olduğunu vurguladı.

Yeni kuruluş ilk görevine Bulgaristan’ın Türkiye sınırında başladı. Törene katılan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ülke sınırlarının korunmasında AB’nin desteğini istiyordu. (Hürriyet)

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*