Antalya'da geçen yılın ilk 9 aylık periyodu baz alındığında, Rus turistlerde %93 kayıp yaşandığı rapor edildi. Ruslardaki düşüşleri Almanlar ve İsveçliler izledi.

TURİZM: Rus turist oranında % 93 kayıp yaşandı

Antalya’da geçen yılın ilk 9 aylık periyodu baz alındığında, Rus turistlerde %93 kayıp yaşandığı rapor edildi. Ruslardaki düşüşleri Almanlar ve İsveçliler izledi.

Diğer detaylar şöyle:

Turizm kenti Antalya’da, Rusya ve Avrupa turizm pazarında rekor düşüşler gerçekleşti. Geçen yılın 9 aylık dönemi ile karşılaştırıldığında, Rusya’dan gelen turist sayısında yüzde 92.9 oranında kayıp yaşandığı kaydedildi.

Antalya Havalimanı verilerine göre, bu yıl eylül ayı sonu itibariyle havayoluyla gelen turist sayısı, geçen yıla göre yüzde 46.9 azaldı.

RUS TURİST SAYISI 2 MİLYON EKSİLDİ

Rusya ve Avrupa turizm pazarında rekor düşüşler gerçekleşti. Antalya’nın en büyük iki pazarından Rusya’dan geçen yılın 9 aylık dönemdeki kayıp oranı yüzde 92.9 olarak kaydedildi. Geçen yıl 2 milyon 451 bin 993 Rus turiste karşın bu yılki rakam 173 bin 513’te kaldı. Rusya’dan gelen turist sayısı bu yıl 2 milyon 278 bin 480 kişi eksildi.

ALMAN VE İSVEÇLİ TURİST SAYISI DA DÜŞTÜ

Antalya’nın bu yıl 9 ayda kaybettiği 4 milyon 104 bin turistin 3 milyon 34 binini Ruslar ve Almanlar oluşturdu. Rusya ve Almanya’nın ardından İsveç’ten yüzde 56.3’lük düşüş ve 141 bin 440 kayıpla 109 bin 786 turist geldi.

TURİZMCİLER GELECEK SEZONDAN DA UMUTSUZ

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi, terör saldırısı, darbe girişimi gibi bir çok nedenle turizmde çöküş yaşayan ve sezonu büyük kayıplarla kapatan turizmciler, önümüzdeki yıl için de karamsar tablo çizdi. Yurt dışı temaslarını değerlendiren turizmciler, “2017 yılı kayıpları ürkütücü boyutta. Avrupa ülkelerindeki İslamofobi, yerini Türkofobi’ye bırakıyor, acil müdahale gerekir” dedi. Bu arada, Antalya’da, Rusya ve Avrupa turizm pazarında rekor düşüşler gerçekleşti. Rusya’dan geçen yılın 9 aylık dönemdeki kayıp oranı yüzde 92.9 olarak kaydedildi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*