Rus füze gemileri İstanbul Boğazı'ndan geçti

GÜNDEM: Rus füze gemileri İstanbul Boğazı’ndan geçti

İç savaşın sürdüğü Suriye’de ABD ile ipleri koparan Rusya’ya ait iki savaş gemisi, İstanbul Boğazı’ndan geçerek Akdeniz’e doğru yola çıktı. Zeleny Dol ve Serpukhov adlı iki Rus savaş gemisi, İstanbul Boğazı’ndan öğle saatlerinde geçti. Füze taşıyan gemiler Akdeniz’e doğru açılacak.

Sık sık İstanbul Boğazı’nı kullanan Rus savaş gemilerinin geçiş zamanlaması dikkat çekiyor. İç savaşın tüm şiddetiyle devam ettiği Suriye’deki en önemli oyun kurucu pozisyonunda olan Rusya, ABD ile iki gün önce ipleri koparmıştı.

Kurban Bayramı’nda ilan edilen geçici ateşkesin ardından bir süre silahların sustuğu ülkede, dünya devleri arasındaki görüşmeler sonuç vermedi ve ateşkes çöktü. Moskova yönetimi, son olarak dün Suriye topraklarına S-300 füze sistemi yerleştirdiğini dün ilan etmişti. Rus üssünün bulunduğu liman kenti Tartus’a yerleştirilen füzeler, ABD’nin tepkisini çekmişti. Washington kanadı ise, saatler sonra yaptığı açıklamada Suriye’de askeri seçeneklerin masaya geleceğini duyurmuştu. Washington Post gazetesi ise, ABD uçaklarının doğrudan Şam rejimini vurabileceğini yazdı. Kaynak: Milliyet

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*